7. W Londynie, na miesiąc przed ukazaniem się drugiej powieści Stiega Larssona [link=http://empik.rp.pl/dziewczyna-ktora-igrala-z-ogniem-larsson-stieg,prod9250239,ksiazka-p]„Dziewczyna, która igrała z ogniem”[/link] (Czarna Owca), ojciec pisarza Erland Larsson mówił o dzieciństwie pisarza. Jak dowiadujemy się z biografii autora „Millennium” pióra Barry’ego Forshawa, ojciec Stiega, mówiąc o wczesnych lekturach syna, zaakcentował, że w wieku lat 13 czy 14 pochłonął trylogię „Pierścień generała” Selmy Lagerlof. Ponoć, twierdzi autor biografii, i Lagerlof, i Larsson usiłowali w swych książkach zgłębić duszę ojczystego kraju. Przepraszam, że wątpię.
8. Fragment księgi drugiej [link=http://empik.rp.pl/pustynna-wlocznia-brett-peter-v,prod57795561,ksiazka-p]„Pustynnej włóczni”[/link] Petera V. Bretta (Fabryka Słów):
„ – Jesteś Opiekunem – odezwała się dziewczynka.
– Nie – rzekł Naznaczony ochryple. Głos mu się zmienił od czasu, gdy zaczął tatuować swe ciało. Tylko tego brakowało, by Elissa go rozpoznała.
– To czemu ubierasz się jak Opiekun? – naciskała dziewczynka.
– Noszę blizny po demonich pazurach – odparł. – I nie chcę cię wystraszyć.
– Nie boję się! – oznajmiła Marya, usiłując zajrzeć pod kaptur.
Naznaczony zrobił krok do tyłu, kryjąc twarz.
- Jesteś niegrzeczna! – skarciła ją Elissa. – Zmykaj stąd i pobaw się z bratem”.
Aha, umyj jeszcze ręce i nie czytaj książek, po których budzisz się w nocy z krzykiem.
9. [link=http://empik.rp.pl/arabska-zona-valko-tanya,prod57637181,ksiazka-p]„Arabska żona”[/link] Tanyi Valko (Prószyński Media) to przestroga dla polskich dziewcząt, by nie wiązały się z muzułmanami. Kłóci się to z poprawnością polityczną, pozostaje za to w zgodzie z faktami.
10. Ferenc Mate w [link=http://empik.rp.pl/madrosc-toskanii-mate-ferenc,prod57899381,ksiazka-p]„Mądrości Toskanii”[/link] (Prószyński Media) podaje jakże prostą recepturę na szczęśliwe życie? Pomaga w tym wierność tradycji, prowadzenie rodzinnego biznesu wiążące się z niezależnością finansową... Nie zaszkodzi też kieliszek dobrego winna z własnej winnicy, warzywa i owoce z własnego ogrodu, no i włoskie słońce.
11. Dialog z [link=http://empik.rp.pl/zacmienie-meyer-stephenie,prod920041,ksiazka-p]„Zaćmienia”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie): „(...) sięgnął jednocześnie do tylnej kieszeni dżinsów i wyciągnął z niej zawiązany rzemieniem, luźno pleciony woreczek z wielobarwnego materiału. Położył mi go na dłoni.
– Jest śliczny – powiedziałam – dziękuję.
Westchnął.
– Bella, prezent jest w środku...”.
12. Tess Gerritsen [link=http://empik.rp.pl/mumia-gerritsen-tess,prod58303332,ksiazka-p]„Mumia”[/link] (Albatros A. Kuryłowicz): thriller medyczny sięgający do wykopalisk archeologicznych. Schematy do bólu sprawdzone, a przecież mało co budzi takie emocje, jak rzeczywistość zmumifikowana.
13. O [link=http://empik.rp.pl/nieposkromiona-cast-p-c-cast-kristin,prod58433951,ksiazka-p]„Nieposkromionej”[/link] P.C. Cast i Kristin Cast (Książnica) dowiadujemy się, co następuje: „W ciągu tygodnia Zoey traci wszystkich swich trzech chłopaków i staje się wyrzutkiem, choć jeszcze niedawno otaczał ją szeroki krąg znajomych. Teraz liczba przyjaciół zmalała do dwóch osób, z których jedna jest Nieumarłą, a druga Nienaznaczoną”. Cieszę się, że mając do czynienia z podobnymi książkami, sam jestem Jeszczeżywy.
14. [link=http://empik.rp.pl/nuda-moravia-alberto,prod58260079,ksiazka-p]„Nuda”[/link] Alberto Moravii (W.A.B.) – dobra powieść klasyka literatury europejskiej. Polski przekład ukazuje się, bagatela, pół wieku po edycji włoskiego oryginału. Cierpliwi zostaną nagrodzeni, przynajmniej nad Wisłą.
15. Znów starożytny Egipt, tym razem w powieści Michelle Moran [link=http://empik.rp.pl/heretycka-krolowa-moran-michelle,prod58003287,ksiazka-p]„Heretycka królowa” [/link](Sonia Draga). Intrygi, romanse i wielka miłość w cieniu polityki. Dla miłośników gatunku.
16. Jak scharakteryzować poglądy Ketchuma, najbardziej krwistej postaci nowej powieści Johna Irvinga [link=http://empik.rp.pl/ostatnia-noc-w-twisted-river-irving-john,prod56450926,ksiazka-p]„Ostatnia noc w Twisted River”[/link] (Prószyński Media)? Takim oto cytatem: „WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ”. Tak brzmiał napis na tablicach rejestracyjnych w stanie New Hampshire; Ketchum reprezentował taki właśnie typ człowieka i zawsze powtarzał, że kraj schodzi na psy, ale Tony Angel nie był pewien, czy jego przyjaciel kiedykolwiek poszedł na głosowanie. Traper nie ufał żadnemu rządowi, a także tym, którzy mieli jakąkolwiek styczność z władzą. Jego zdaniem jedynym uzasadnieniem istnienia reguł – a co za tym idzie, stosowania się do nich – jest to, że debile przewyższają liczebnością ludzi z głową na karku. Naturalnie jego nie obowiązywały żadne reguły; Ketchum żył w świecie bez zasad, z wyjątkiem tych własnego autorstwa”.
17. „Nasza książka – [link=http://empik.rp.pl/byc-kobieta-i-nie-zwariowac-opowiesci-psychoterapeutyczne-miller-katarzyna-pawluczuk-monika,prod52110056,ksiazka-p]»Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne«[/link] (W.A.B.) – nie została pomyślana jako podręcznik psychologicznej pracy z kobietami ani wyczerpujący, diagnostyczny przegląd kobiecych bolączek” – już na początku wyjaśniają autorki, Katarzyna Miller i Monika Pawluczuk. – „To raczej dość swobodna i luźna próba przekazania osobistego stylu pracy terapeutki i jej podejścia do spraw, o których pragnie rozmawiać tak wiele pań poszukujących dróg rozwoju i chcących wprowadzić zmiany w swoim życiu”.
18. Joanna Chmielewska w [link=http://empik.rp.pl/byczki-w-pomidorach-chmielewska-joanna,prod57386765,ksiazka-p]„Byczkach w pomidorach”[/link] (Klin) wyraźnie wykorzystuje wcześniejsze swoje pomysły. Czy jednak trzeba z tego czynić zarzut? Czyż inni, głośniejsi pisarze nie robią tego samego?
19. Ze złotej księgi cytatów Stephenie Meyer, tym razem ze [link=http://empik.rp.pl/zmierzch-meyer-stephenie,2649247,ksiazka-p]„Zmierzchu”[/link](Wydawnictwo Dolnośląskie): „Zazwyczaj, kiedy masz złociste oczy, jesteś w lepszym humorze – zauważyłam, licząc na to, że zmiana tematu wyrwie go z przygnębienia”.
20. W [link=http://empik.rp.pl/przed-switem-meyer-stephenie,prod8010096,ksiazka-p]„Przed świtem”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie) Bella pyta Edwarda: – Powinnam się bać? „Powinnaś być przerażona” – odpowiada Edward.
21. W [link=http://empik.rp.pl/powstanie-warszawskie-widziane-z-moskwy-iwanow-nikolaj,prod57867538,ksiazka-p]„Powstaniu Warszawskim widzianym oczami Moskwy”[/link] (Znak) Nikołaj Iwanow pisze m.in.: „Po błyskawicznej porażce Francji zaniepokojone Biuro Polityczne KPZR już 4 czerwca podjęło decyzję o utworzeniu w składzie Armii Czerwonej polskiej dywizji strzelców. Początkowo liczbę jej żołnierzy ustalono na 10 300. Prawie 400 polskich oficerów przebywających w Griazowcu pozwalało na zorganizowanie takiego oddziału. Ławrientij Beria nieprzypadkowo wybrał Kazachstan jako miejsce tworzenia dywizji – liczył na część lojalnych przymusowych przesiedleńców Polaków, głównie obywateli sowieckich, przesiedlonych z Ukrainy w latach 1935 – 1936. Wydawało się to pomysłem karkołomnym w świetle podjętych decyzji, szczególnie ostatniej – o rozstrzelaniu polskich oficerów. Ale w ZSRS już od wielu lat bezwzględnie mordowano rzeczywistych i potencjalnych przeciwników ustroju, zbędnych w ustroju socjalistycznym. Polacy po prostu podzielili los setek tysięcy własnych oficerów armii carskiej, arystokratów, »burżujów«, inteligencji, bogatszych chłopów i nawet robotników, którzy nie do końca podzielali poglądy bolszewików. Niewątpliwie jest to ten sam sposób myślenia, który zadecydował o pozwoleniu na mord Warszawy w 1944 roku. Zarówno w Katyniu, jak i w Warszawie ginął ten sam »zbędny element«, niepotrzebny w procesie sowietyzacji Polski. Z tą jedynie różnicą, że w Katyniu mordowano własnymi rękami, a w Warszawie niemieckimi. I jeszcze przypadkowych ofiar w Warszawie było więcej. Ale jak lubił mawiać Stalin na temat swych represji: »Les rubiat, szczepki letiat«”.
22. W [link=http://empik.rp.pl/ksiezyc-w-nowiu-meyer-stephenie,prod24050147,ksiazka-p]„Księżycu w nowiu”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie) Bella ma problem: „Edward nie potrzebował mojego ustnego przyzwolenia. Pociągnął mnie za sobą przez podwórko w stronę lasu. Poddałam mu się z oporami. Wzbierająca we mnie panika gmatwała mi myśli”. Zwracam uwagę na ostatnie słowo: myśli!
23. Ze złotych myśli [link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Sparks+Nicholas&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Nicholasa Sparksa[/link], autora „Ostatniej piosenki” (Albatros A. Kuryłowicz): „Człowiek zupełnie nie wie, kiedy tonie, która kropla wody wyznacza mu koniec”.
24. Małgorzata Kalicińska z [link=http://empik.rp.pl/dom-nad-rozlewiskiem-kalicinska-malgorzata,1237902,ksiazka-p]„Domem nad rozlewiskiem”[/link] (Zysk i S-ka). Bez „rozlewnych” powieści tej autorki rankingowi temu czegoś brakuje. Nic dziwnego, że czytelnicy znów zakupili odpowiednią ilość egzemplarzy „Domu...” i wszystko wróciło do normy.
25. Autor „Katedry w Barcelonie” Ildefonso Falcones w swej nowej książce – [link=http://empik.rp.pl/reka-fatimy-falcones-ildefonso,prod58220061,ksiazka-p]„Ręka Fatimy”[/link] (Albatros A. Kuryłowicz) zabiera czytelników do średniowiecznej Kordoby. Pisarza zaciekawiło, dlaczego wypędzenie żydów z Hiszpanii jest faktem tak dobrze znanym, a tak niewiele osób wie, że to samo przeszli muzułmanie, którzy mieszkali tu przez osiem wieków? I próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
26. Czytelników [link=http://empik.rp.pl/mezczyzni-ktorzy-nienawidza-kobiet-larsson-stieg,prod4210116,ksiazka-p]„Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”[/link] Stiega Larssona (Czarna Owca) i innych powieści tego autora zdziwi zapewne informacja, że krytycy dość zgodnie uważają, iż np. wytatuowana, z kolczykami na twarzy Lisbeth Salander jest współczesną wersją nie kogo innego tylko Pippi Langstrump ze sławnej książki Astrid Lindgren.
27. Powrót na listę głośnej książki Normana Daviesa [link=http://empik.rp.pl/powstanie-44-davies-norman,prod57474214,ksiazka-p]„Powstanie ’44”[/link] (Znak) spowodowany był, oczywiście, kolejną rocznicą pierwszosierpniową. Ale to też dowód na to, że Davies kolejną swoją książką – bo wcześniej było „Boże Igrzysko” – wpisał się do kanonu literatury polskiej. Dziękujemy!
28. [link=http://empik.rp.pl/zamek-z-piasku-ktory-runal-larsson-stieg,prod17930217,ksiazka-p]„Zamek z piasku, który runął”[/link] Stiega Larssona (Czarna Owca) to, być może, wcale nie ostatnia książka zmarłego w 2004 r. pisarza. Podobno istnieje jeszcze czwarty tom perypetii Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Fani święcie w to wierzą.
29. Ciąg dalszy złotych myśli Nicholasa Sparksa, który na liście umieszcza już drugi swój tytuł - [link=http://empik.rp.pl/i-wciaz-ja-kocham-sparks-nicholas,prod45910045,ksiazka-p]„I wciąż ją kocham”[/link](Albatros A. Kuryłowicz): „Kiedy człowiek się zakochuje, jego życie nieodwracalnie się zmienia i choćby nie wiedzieć jak się próbowało, to uczucie nigdy nie zniknie”.
30. P.C. Cast, Kristin Cast [link=http://empik.rp.pl/wybrana-dom-nocy-3-cast-p-c-cast-kristin,prod56451270,ksiazka-p]„Wybrana” [/link](Książnica): „Do Domu Nocy zakradły się ciemne moce i żądza krwi, a szkolne przygody dorastającej wampirki Zoey Redbird stają się coraz bardziej tajemnicze”. Po takiej rekomendacji nic nie wydaje się straszne. Szczególnie gramatyka, ze skradającą się żądzą krwi na czele.
[i]Ranking sporządziła Anna Pietruczak
Komentarz Krzysztof Masłoń[/i]