Bestsellery - książki sierpnia

Aktualizacja: 08.09.2010 21:01 Publikacja: 03.09.2010 17:28

Bestsellery - książki sierpnia

Foto: Rzeczpospolita

1. Pierre Dukan w [link=http://empik.rp.pl/nie-potrafie-schudnac-rewelacyjna-francuska-dieta-odchudzajaca-dukan-pierre,prod930452,ksiazka-p]„Nie potrafię schudnąć”[/link] (Otwarte):
„- Dobra, przyjmuję wyzwanie.
Wrócił pięć dni później. Stracił prawie pięć kilo. Nie wierzyłem własnym oczom, i on też nie. Trochę się zaniepokoiłem, ale był promieniejący, bardziej jowialny niż zwykle, opowiadał o odzyskanym dobrym samopoczuciu, o chrapaniu, które zniknęło, a moje wątpliwości rozproszył jednym zdaniem:
- Kontynuuję, czuję się bosko, to skutkuje, a przy tym smakuje mi”. Nic innego nie pozostaje, tylko sięgnąć po... następne książki dr. Dukana. Patrz: poz. 4 i 5.

Czytaj też - [link=http://www.rp.pl/artykul/532364-Meczennicy-diety-Dukana.html]Męczennicy diety Dukana[/link]

2. [link=http://empik.rp.pl/drugie-zycie-bree-tanner-meyer-stephenie,prod57245275,ksiazka-p]„Drugie życie Bree Tanner”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie) otwiera następujące wyznanie autorki: „Nie ma dwóch pisarzy, którzy opisywaliby świat dokładnie w ten sam sposób. Wszystkich nas inspirują i motywują różne rzeczy; mamy własne powody, by zostawiać niektórych bohaterów, podczas gdy inni znikają w stosie odrzuconych plików. Osobiście nigdy tak naprawdę nie rozgryzłam, dlaczego niektóre z moich postaci zaczynają żyć własnym życiem, ale zawsze mnie to cieszy i to ich historie zwykle zostają dokończone”. Może gdyby pani Meyer wybierała inne postaci, jej powieści byłyby choć odrobinę mądrzejsze? Ale to chyba złudna nadzieja, poza tym... kogo obchodzi, jaki IQ mają wampiry?

3. To, co uprawia Katarzyna Grochola w [link=http://empik.rp.pl/zielone-drzwi-grochola-katarzyna,prod56451504,ksiazka-p]„Zielonych drzwiach”[/link] (Wydawnictwo Literackie), nazwać można chciejstwem. Czytamy bowiem: „Chciałam, żeby wszystko się ułożyło. Chciałam zapomnieć, co się wydarzyło. Chciałam, żeby było inaczej. Chciałam, żeby on mnie kochał. Chciałam usłyszeć jakieś wskazówki. Chciałam być szczęśliwa. Chciałam żyć w dobrym i pogodnym związku. Chciałam zmiany. Chciałam wybaczyć. Chciałam nie pamiętać, zapomnieć, wyprzeć, zacząć od nowa”. 4. „Nie potrafię schudnąć. 350 nowych przepisów” dr. Pierre'a Dukana (Otwarte) wzbogaciłbym o cytat z wykonywanej przez Stanisławę Celińska piosenki z tekstem Jana Wołka:
„Chcesz być zdrowy – starań dołóż:
nie pij, nie jedz, nie cudzołóż.
Nie pożądaj, nie podglądaj,
kochaj bliźnich i tak dalej –
a najlepiej nie żyj wcale”.

5. Druga faza planu Protal – czytamy w [link=http://empik.rp.pl/metoda-doktora-dukana-dukan-pierre,prod22060067,ksiazka-p]„Metodzie doktora Dukana”[/link] Pierre’a Dukana (Otwarte) – trwać winna tak długo, aż uzyska się odpowiednią wagę. Czyli w wypadku zdecydowanej większości nieszczęśników stosujących diety, całe życie, a podobno niektórzy i po zgonie odchudzają się jeszcze.

6. Jeden z bohaterów [link=http://empik.rp.pl/zaginiony-symbol-brown-dan,prod49940181,ksiazka-p]„Zaginionego symbolu”[/link] (Albatros/Sonia Draga) Robert Langdon doznał olśnienia, oglądając telewizję: „ ... natrafił na program o masońskich tajemnicach. Film był kiepski, jego autorzy stawiali więcej pytań, niż udzielali odpowiedzi, a mimo to zaintrygowały go spiskowe teorie otaczające tę organizację. Narrator opowiadał jedną legendę po drugiej.
»Masoni i nowy porządek świata... «.
»Masońska Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych... «.
»Włoska loża masońska P2... «.
»Zapomniane tajemnice masonów... «.
»Masońska piramida... «.
(...) wyprostował się, zdumiony. Piramida! Narrator zaczął opowiadać o tajemniczej kamiennej piramidzie, na której widniała inskrypcja, mająca prowadzić do prastarej wiedzy i niewyobrażalnej mocy. Legenda, choć pozornie absurdalna, obudziła w nim odległe wspomnienie... (...) Czy to możliwe?”.
U Langdona możliwe jest wszystko. Nawet najbardziej piramidalne głupstwo.

7. W Londynie, na miesiąc przed ukazaniem się drugiej powieści Stiega Larssona [link=http://empik.rp.pl/dziewczyna-ktora-igrala-z-ogniem-larsson-stieg,prod9250239,ksiazka-p]„Dziewczyna, która igrała z ogniem”[/link] (Czarna Owca), ojciec pisarza Erland Larsson mówił o dzieciństwie pisarza. Jak dowiadujemy się z biografii autora „Millennium” pióra Barry’ego Forshawa, ojciec Stiega, mówiąc o wczesnych lekturach syna, zaakcentował, że w wieku lat 13 czy 14 pochłonął trylogię „Pierścień generała” Selmy Lagerlof. Ponoć, twierdzi autor biografii, i Lagerlof, i Larsson usiłowali w swych książkach zgłębić duszę ojczystego kraju. Przepraszam, że wątpię.

8. Fragment księgi drugiej [link=http://empik.rp.pl/pustynna-wlocznia-brett-peter-v,prod57795561,ksiazka-p]„Pustynnej włóczni”[/link] Petera V. Bretta (Fabryka Słów):
„ – Jesteś Opiekunem – odezwała się dziewczynka.
– Nie – rzekł Naznaczony ochryple. Głos mu się zmienił od czasu, gdy zaczął tatuować swe ciało. Tylko tego brakowało, by Elissa go rozpoznała.
– To czemu ubierasz się jak Opiekun? – naciskała dziewczynka.
– Noszę blizny po demonich pazurach – odparł. – I nie chcę cię wystraszyć.
– Nie boję się! – oznajmiła Marya, usiłując zajrzeć pod kaptur.
Naznaczony zrobił krok do tyłu, kryjąc twarz.
- Jesteś niegrzeczna! – skarciła ją Elissa. – Zmykaj stąd i pobaw się z bratem”.
Aha, umyj jeszcze ręce i nie czytaj książek, po których budzisz się w nocy z krzykiem.


9. [link=http://empik.rp.pl/arabska-zona-valko-tanya,prod57637181,ksiazka-p]„Arabska żona”[/link] Tanyi Valko (Prószyński Media) to przestroga dla polskich dziewcząt, by nie wiązały się z muzułmanami. Kłóci się to z poprawnością polityczną, pozostaje za to w zgodzie z faktami.

10. Ferenc Mate w [link=http://empik.rp.pl/madrosc-toskanii-mate-ferenc,prod57899381,ksiazka-p]„Mądrości Toskanii”[/link] (Prószyński Media) podaje jakże prostą recepturę na szczęśliwe życie? Pomaga w tym wierność tradycji, prowadzenie rodzinnego biznesu wiążące się z niezależnością finansową... Nie zaszkodzi też kieliszek dobrego winna z własnej winnicy, warzywa i owoce z własnego ogrodu, no i włoskie słońce.

11. Dialog z [link=http://empik.rp.pl/zacmienie-meyer-stephenie,prod920041,ksiazka-p]„Zaćmienia”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie): „(...) sięgnął jednocześnie do tylnej kieszeni dżinsów i wyciągnął z niej zawiązany rzemieniem, luźno pleciony woreczek z wielobarwnego materiału. Położył mi go na dłoni.
– Jest śliczny – powiedziałam – dziękuję.
Westchnął.
– Bella, prezent jest w środku...”.


12. Tess Gerritsen [link=http://empik.rp.pl/mumia-gerritsen-tess,prod58303332,ksiazka-p]„Mumia”[/link] (Albatros A. Kuryłowicz): thriller medyczny sięgający do wykopalisk archeologicznych. Schematy do bólu sprawdzone, a przecież mało co budzi takie emocje, jak rzeczywistość zmumifikowana.

13. O [link=http://empik.rp.pl/nieposkromiona-cast-p-c-cast-kristin,prod58433951,ksiazka-p]„Nieposkromionej”[/link] P.C. Cast i Kristin Cast (Książnica) dowiadujemy się, co następuje: „W ciągu tygodnia Zoey traci wszystkich swich trzech chłopaków i staje się wyrzutkiem, choć jeszcze niedawno otaczał ją szeroki krąg znajomych. Teraz liczba przyjaciół zmalała do dwóch osób, z których jedna jest Nieumarłą, a druga Nienaznaczoną”. Cieszę się, że mając do czynienia z podobnymi książkami, sam jestem Jeszczeżywy.

14. [link=http://empik.rp.pl/nuda-moravia-alberto,prod58260079,ksiazka-p]„Nuda”[/link] Alberto Moravii (W.A.B.) – dobra powieść klasyka literatury europejskiej. Polski przekład ukazuje się, bagatela, pół wieku po edycji włoskiego oryginału. Cierpliwi zostaną nagrodzeni, przynajmniej nad Wisłą.

15. Znów starożytny Egipt, tym razem w powieści Michelle Moran [link=http://empik.rp.pl/heretycka-krolowa-moran-michelle,prod58003287,ksiazka-p]„Heretycka królowa” [/link](Sonia Draga). Intrygi, romanse i wielka miłość w cieniu polityki. Dla miłośników gatunku.

16. Jak scharakteryzować poglądy Ketchuma, najbardziej krwistej postaci nowej powieści Johna Irvinga [link=http://empik.rp.pl/ostatnia-noc-w-twisted-river-irving-john,prod56450926,ksiazka-p]„Ostatnia noc w Twisted River”[/link] (Prószyński Media)? Takim oto cytatem: „WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ”. Tak brzmiał napis na tablicach rejestracyjnych w stanie New Hampshire; Ketchum reprezentował taki właśnie typ człowieka i zawsze powtarzał, że kraj schodzi na psy, ale Tony Angel nie był pewien, czy jego przyjaciel kiedykolwiek poszedł na głosowanie. Traper nie ufał żadnemu rządowi, a także tym, którzy mieli jakąkolwiek styczność z władzą. Jego zdaniem jedynym uzasadnieniem istnienia reguł – a co za tym idzie, stosowania się do nich – jest to, że debile przewyższają liczebnością ludzi z głową na karku. Naturalnie jego nie obowiązywały żadne reguły; Ketchum żył w świecie bez zasad, z wyjątkiem tych własnego autorstwa”.

17. „Nasza książka – [link=http://empik.rp.pl/byc-kobieta-i-nie-zwariowac-opowiesci-psychoterapeutyczne-miller-katarzyna-pawluczuk-monika,prod52110056,ksiazka-p]»Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne«[/link] (W.A.B.) – nie została pomyślana jako podręcznik psychologicznej pracy z kobietami ani wyczerpujący, diagnostyczny przegląd kobiecych bolączek” – już na początku wyjaśniają autorki, Katarzyna Miller i Monika Pawluczuk. – „To raczej dość swobodna i luźna próba przekazania osobistego stylu pracy terapeutki i jej podejścia do spraw, o których pragnie rozmawiać tak wiele pań poszukujących dróg rozwoju i chcących wprowadzić zmiany w swoim życiu”.

18. Joanna Chmielewska w [link=http://empik.rp.pl/byczki-w-pomidorach-chmielewska-joanna,prod57386765,ksiazka-p]„Byczkach w pomidorach”[/link] (Klin) wyraźnie wykorzystuje wcześniejsze swoje pomysły. Czy jednak trzeba z tego czynić zarzut? Czyż inni, głośniejsi pisarze nie robią tego samego?

19. Ze złotej księgi cytatów Stephenie Meyer, tym razem ze [link=http://empik.rp.pl/zmierzch-meyer-stephenie,2649247,ksiazka-p]„Zmierzchu”[/link](Wydawnictwo Dolnośląskie): „Zazwyczaj, kiedy masz złociste oczy, jesteś w lepszym humorze – zauważyłam, licząc na to, że zmiana tematu wyrwie go z przygnębienia”.

20. W [link=http://empik.rp.pl/przed-switem-meyer-stephenie,prod8010096,ksiazka-p]„Przed świtem”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie) Bella pyta Edwarda: – Powinnam się bać? „Powinnaś być przerażona” – odpowiada Edward.

21. W [link=http://empik.rp.pl/powstanie-warszawskie-widziane-z-moskwy-iwanow-nikolaj,prod57867538,ksiazka-p]„Powstaniu Warszawskim widzianym oczami Moskwy”[/link] (Znak) Nikołaj Iwanow pisze m.in.: „Po błyskawicznej porażce Francji zaniepokojone Biuro Polityczne KPZR już 4 czerwca podjęło decyzję o utworzeniu w składzie Armii Czerwonej polskiej dywizji strzelców. Początkowo liczbę jej żołnierzy ustalono na 10 300. Prawie 400 polskich oficerów przebywających w Griazowcu pozwalało na zorganizowanie takiego oddziału. Ławrientij Beria nieprzypadkowo wybrał Kazachstan jako miejsce tworzenia dywizji – liczył na część lojalnych przymusowych przesiedleńców Polaków, głównie obywateli sowieckich, przesiedlonych z Ukrainy w latach 1935 – 1936. Wydawało się to pomysłem karkołomnym w świetle podjętych decyzji, szczególnie ostatniej – o rozstrzelaniu polskich oficerów. Ale w ZSRS już od wielu lat bezwzględnie mordowano rzeczywistych i potencjalnych przeciwników ustroju, zbędnych w ustroju socjalistycznym. Polacy po prostu podzielili los setek tysięcy własnych oficerów armii carskiej, arystokratów, »burżujów«, inteligencji, bogatszych chłopów i nawet robotników, którzy nie do końca podzielali poglądy bolszewików. Niewątpliwie jest to ten sam sposób myślenia, który zadecydował o pozwoleniu na mord Warszawy w 1944 roku. Zarówno w Katyniu, jak i w Warszawie ginął ten sam »zbędny element«, niepotrzebny w procesie sowietyzacji Polski. Z tą jedynie różnicą, że w Katyniu mordowano własnymi rękami, a w Warszawie niemieckimi. I jeszcze przypadkowych ofiar w Warszawie było więcej. Ale jak lubił mawiać Stalin na temat swych represji: »Les rubiat, szczepki letiat«”.

22. W [link=http://empik.rp.pl/ksiezyc-w-nowiu-meyer-stephenie,prod24050147,ksiazka-p]„Księżycu w nowiu”[/link] Stephenie Meyer (Wydawnictwo Dolnośląskie) Bella ma problem: „Edward nie potrzebował mojego ustnego przyzwolenia. Pociągnął mnie za sobą przez podwórko w stronę lasu. Poddałam mu się z oporami. Wzbierająca we mnie panika gmatwała mi myśli”. Zwracam uwagę na ostatnie słowo: myśli!

23. Ze złotych myśli [link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Sparks+Nicholas&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Nicholasa Sparksa[/link], autora „Ostatniej piosenki” (Albatros A. Kuryłowicz): „Człowiek zupełnie nie wie, kiedy tonie, która kropla wody wyznacza mu koniec”.

24. Małgorzata Kalicińska z [link=http://empik.rp.pl/dom-nad-rozlewiskiem-kalicinska-malgorzata,1237902,ksiazka-p]„Domem nad rozlewiskiem”[/link] (Zysk i S-ka). Bez „rozlewnych” powieści tej autorki rankingowi temu czegoś brakuje. Nic dziwnego, że czytelnicy znów zakupili odpowiednią ilość egzemplarzy „Domu...” i wszystko wróciło do normy.

25. Autor „Katedry w Barcelonie” Ildefonso Falcones w swej nowej książce – [link=http://empik.rp.pl/reka-fatimy-falcones-ildefonso,prod58220061,ksiazka-p]„Ręka Fatimy”[/link] (Albatros A. Kuryłowicz) zabiera czytelników do średniowiecznej Kordoby. Pisarza zaciekawiło, dlaczego wypędzenie żydów z Hiszpanii jest faktem tak dobrze znanym, a tak niewiele osób wie, że to samo przeszli muzułmanie, którzy mieszkali tu przez osiem wieków? I próbuje odpowiedzieć na to pytanie.

26. Czytelników [link=http://empik.rp.pl/mezczyzni-ktorzy-nienawidza-kobiet-larsson-stieg,prod4210116,ksiazka-p]„Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”[/link] Stiega Larssona (Czarna Owca) i innych powieści tego autora zdziwi zapewne informacja, że krytycy dość zgodnie uważają, iż np. wytatuowana, z kolczykami na twarzy Lisbeth Salander jest współczesną wersją nie kogo innego tylko Pippi Langstrump ze sławnej książki Astrid Lindgren.

27. Powrót na listę głośnej książki Normana Daviesa [link=http://empik.rp.pl/powstanie-44-davies-norman,prod57474214,ksiazka-p]„Powstanie ’44”[/link] (Znak) spowodowany był, oczywiście, kolejną rocznicą pierwszosierpniową. Ale to też dowód na to, że Davies kolejną swoją książką – bo wcześniej było „Boże Igrzysko” – wpisał się do kanonu literatury polskiej. Dziękujemy!

28. [link=http://empik.rp.pl/zamek-z-piasku-ktory-runal-larsson-stieg,prod17930217,ksiazka-p]„Zamek z piasku, który runął”[/link] Stiega Larssona (Czarna Owca) to, być może, wcale nie ostatnia książka zmarłego w 2004 r. pisarza. Podobno istnieje jeszcze czwarty tom perypetii Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Fani święcie w to wierzą.

29. Ciąg dalszy złotych myśli Nicholasa Sparksa, który na liście umieszcza już drugi swój tytuł - [link=http://empik.rp.pl/i-wciaz-ja-kocham-sparks-nicholas,prod45910045,ksiazka-p]„I wciąż ją kocham”[/link](Albatros A. Kuryłowicz): „Kiedy człowiek się zakochuje, jego życie nieodwracalnie się zmienia i choćby nie wiedzieć jak się próbowało, to uczucie nigdy nie zniknie”.

30. P.C. Cast, Kristin Cast [link=http://empik.rp.pl/wybrana-dom-nocy-3-cast-p-c-cast-kristin,prod56451270,ksiazka-p]„Wybrana” [/link](Książnica): „Do Domu Nocy zakradły się ciemne moce i żądza krwi, a szkolne przygody dorastającej wampirki Zoey Redbird stają się coraz bardziej tajemnicze”. Po takiej rekomendacji nic nie wydaje się straszne. Szczególnie gramatyka, ze skradającą się żądzą krwi na czele.

[i]Ranking sporządziła Anna Pietruczak

Komentarz Krzysztof Masłoń[/i]

1. Pierre Dukan w [link=http://empik.rp.pl/nie-potrafie-schudnac-rewelacyjna-francuska-dieta-odchudzajaca-dukan-pierre,prod930452,ksiazka-p]„Nie potrafię schudnąć”[/link] (Otwarte):
„- Dobra, przyjmuję wyzwanie.
Wrócił pięć dni później. Stracił prawie pięć kilo. Nie wierzyłem własnym oczom, i on też nie. Trochę się zaniepokoiłem, ale był promieniejący, bardziej jowialny niż zwykle, opowiadał o odzyskanym dobrym samopoczuciu, o chrapaniu, które zniknęło, a moje wątpliwości rozproszył jednym zdaniem:
- Kontynuuję, czuję się bosko, to skutkuje, a przy tym smakuje mi”. Nic innego nie pozostaje, tylko sięgnąć po... następne książki dr. Dukana. Patrz: poz. 4 i 5.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: „Wyjarzmiona” jak zbiorowy pozew za pańszczyznę
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne