1. W „Złotych żniwach" Jana Tomasza Grossa (Znak) czytamy: „Chaja Finkelsztajn wspomina w pamiętnikach, jak na samym początku pogromu w Radziłowie przyszła do niej sąsiadka, tak zwana przyzwoita osoba, sugerując, żeby oddała jej lepsze rzeczy, bo przecież zaraz zginie wraz z rodziną i wtedy jacyś obcy, źli ludzie wszystko sobie wezmą. Zięć gospodarza ukrywającego w Węgrowie Fajwela Bielawskiego zaproponował, żeby ten oddał mu buty z cholewami, to go będzie dobrze wspominał – bo przecież prędzej czy później Bielawski i tak zostanie zabity. »Buty to mogłaby mi paniusia już zostawić« – powie do Miriam Rosenkranz niejaka Józefowa, która z nią razem pracowała przy skubaniu pierza, kiedy już wyglądało na to, że będą likwidować getto. Po czym miał między nimi miejsce taki oto dialog: »Józefowo, ja jeszcze żyję«. »Ojejku, o dyć ja nic nie mówiłam, ino że buty fajne«". „Tak więc należy się domyślać – podsumowuje rozdział autor – że te zaskakujące wypowiedzi nie są oryginalnym wymysłem każdej z cytowanych osób, lecz symptomem ogólnego zjawiska, a mianowicie z m i a n y n o r m wyznaczających akceptowalne sposoby postępowania w stosunku do Żydów". Otóż nie, wypowiedzi te (dlaczego miałyby to być wymysły?) pozostały w pamięci Chai Finkelsztajn, Fajwela Bielawskiego i Miriam Rosenkranz. Tylko tyle i aż tyle.
2. Drugie miejsce dla drugiej części papieskiej opowieści o Jezusie – „Jezus z Nazaretu". Ma ona podtytuł: „Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania" (Jedność). „Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa" – wyjaśnia Benedykt XVI, a książka sprzedaje się w całym świecie znakomicie.
3. W „Osaczonej" P. C. Cast i Kristin Cast, matki i córki (Książnica), piątym tomie cyklu „Dom Nocy", chodzi mniej więcej o to, czy Zoey wybierze Erika, byłego chłopaka, czy Starka – „łucznika, który zmarł w jej ramionach pamiętnej nocy, by odrodzić się jako sługa Nefretet". To jak dla mnie stanowczo zbyt skomplikowany dylemat.
4. I znów kolejna część cyklu, tym razem powieści science fiction dla młodzieży – „Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn" Rafała Kosika (Powergraph). Wydawnictwo należy do autora, tak więc koszty edycji można znacznie zredukować.
5. „Niemiecki bękart" Camilli Läckberg (Czarna Owca) – skandynawski kryminał z III Rzeszą w tle.