Biografie i inne hity

Przełom zimy i wiosny zwiastuje liczne premiery literackie. Wracają znani pisarze polscy i zagraniczni.

Aktualizacja: 31.01.2017 17:10 Publikacja: 31.01.2017 17:03

Foto: AFP

Kończy się poświąteczny dołek wydawniczy. Z początkiem lutego zaczynają się pojawiać kolejne nowości i sensacyjne publikacje. Do majowych targów książki będzie ich coraz więcej, a do tego coraz ciekawszych.

W cenie zawsze są biografie, dlatego każda oficyna dba, by w nowościach mieć choć jedną wyrazistą sylwetkę. W marcu mija rok od śmierci Johana Cruyffa i wtedy właśnie ukaże się jego autobiografia. Tym ciekawsza, że pisał ją w ostatnich miesiącach życia, gdy wiedział, że przegrywa z rakiem.

Na oryginalny pomysł wpadło wydawnictwo W.A.B., które przygotowuje premierę książki „Lepiej byś tam umarł". To zapis rozmowy pisarza Szczepana Twardocha z Mamedem Chalidowem, krajowym mistrzem mieszanych sztuk walki MMA, Czeczenem od lat mieszkającym w Polsce. Czy będzie to ciekawe zderzenie dwóch światów, czy może bardziej wydawnicza parodia? Dowiemy się w połowie marca. Inny ciekawy wywiad rzeka to „Wagiel", w którym Wojciech Waglewski rozmawia z poetą Wojciechem Bonowiczem.

Tajemnice pisarza

Jednak najmocniej zapowiadającą się biografią jest książka, która ukaże się już za dwa tygodnie w lutym. To biografia Jerzego Andrzejewskiego autorstwa Anny Demadre-Synoradzkiej. To pierwsza pełna biografia autora „Popiołu i diamentu", w dodatku skupiona na życiu prywatnym pisarza, które wciąż pozostaje pełne niedomówień i nieznanych epizodów.

Kontrowersyjne wydarzenie szykuje się w reportażu. Remigiusz Ryziński wziął na warsztat historię, która była przez lata owiana tajemnicą, a jej szczegóły skrywały teczki ubeckie. Dotyczy krótkiego i burzliwego pobytu francuskiego intelektualisty Michela Foucaulta w latach 50. w Warszawie. Foucault, guru współczesnej lewicy i twórca filozofii postmodernistycznej, przyjechał do PRL pracować na Uniwersytecie Warszawskim. W 1959 r. został jednak zmuszony do wyjazdu, wskutek prowokacji służby bezpieczeństwa, która wykorzystała w tym celu homoseksualne romanse filozofa. Ryziński przejrzał akta bezpieki i dotarł do ludzi, którzy pamiętają pobyt Francuza w stolicy, co zwiastuje jedną z głośniejszych książek roku. Premiera na przełomie kwietnia i maja.

Nie zabraknie historii w wydaniu pop. Ukażą się dwie książki, opowiadające o meandrach polskich dziejów w formule krwawej powieści przygodowej o sojuszach, zdradach i romansach. Pierwsza to „Potop. Czas hańby i sławy" Sławomira Leśniewskiego, druga to „Zawisza Czarny. Droga do króla" Szymona Jędrusiaka.

Historii poświęca też swą nadchodzącą książkę publicysta Rafał Ziemkiewicz. Jego „Złowrogi cień Marszałka" ukaże się pod koniec marca. Znając endeckie sympatie Ziemkiewicza, będzie to krytyczne spojrzenie na dorobek Józefa Piłsudskiego.

Największe nazwiska pojawią się na półkach z zagraniczną literaturą gatunkową. Nowe powieści wydają w Polsce Harlan Coben („Już mnie nie oszukasz"), John Grisham („Demaskator"), Jo Nesbo („Pragnienie") oraz Robert Harris, którego trylogia rzymska bije obecnie w Polsce rekordy popularności. Zagraniczne recenzje jego najnowszej powieści „Konklawe" wskazują, że będzie to powieściowe skrzyżowanie serialu „Młody papież" z „House of Cards".

Luty i marzec dostarczy też wrażeń miłośnikom fantastyki. Ukaże się bowiem „Mitologia nordycka" Neila Gaimana, gdzie pisarz przedstawia swą literacką interpretację dawnych podań. Polska premiera będzie w lutym równocześnie ze światową.

Inny znany autor fantastyczny z nową powieścią to David Mitchell, który zasłynął „Atlasem chmur". W ostatnich dniach lutego do księgarń trafi jego „Slade House", która zebrała już świetne recenzje w anglojęzycznych mediach.

Hitem powinno być „Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka. Jego poprzednia powieść „Ślepnąc od świateł" (2014) oraz scenariusz do serialu „Belfer" (2016) pokazały, że pisarz jest w wysokiej formie. „Wzgórze psów" ukaże się na przełomie kwietnia i maja i jak zapowiada wydawca, będzie to współczesna opowieść z pogranicza thrillera i kryminału, o małej, zamkniętej społeczności w prowincjonalnej Polsce, gdzie ktoś próbuje wyrównać rachunki za krzywdy z przeszłości.

Peryferiom przygląda się także Wojciech Chmielewski w powieści „Belweder gryzie w rękę". Tytuł można mylnie interpretować jako zapowiedź satyry politycznej, ale to pozory. Dlatego że tytułowy Belweder to imię psa, od którego zacznie się ważna zmiana w życiu nędznej dzielnicy na przedmieściach miasta.

Literatura i polityka

Niemal pewne jest natomiast to, że polityczna będzie powieść „Jutro tylko cisza". A to dlatego, że jej autorką jest posłanka Joanna Mucha. Ma to być historia o przetrwaniu w „nowym, groźnym świecie" po „kataklizmie". Czy będzie to równie intrygujący transfer ze świata polityki do literatury od czasów Igora Ostachowicza? Przekonamy się 15 marca.

Literacką wisienką na torcie najbliższych miesięcy będzie „Duszny kraj" – zbiór tekstów świeżo upieczonego noblisty Boba Dylana. Jego utwory przetłumaczył i opatrzył komentarzem Filip Łobodziński dziennikarz, tłumacz i muzyk. Może tomik rozwieje wątpliwości tych, którzy ciągle nie wiedzą, co sądzić o niekonwencjonalnym werdykcie.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kube@rp.pl

Kończy się poświąteczny dołek wydawniczy. Z początkiem lutego zaczynają się pojawiać kolejne nowości i sensacyjne publikacje. Do majowych targów książki będzie ich coraz więcej, a do tego coraz ciekawszych.

W cenie zawsze są biografie, dlatego każda oficyna dba, by w nowościach mieć choć jedną wyrazistą sylwetkę. W marcu mija rok od śmierci Johana Cruyffa i wtedy właśnie ukaże się jego autobiografia. Tym ciekawsza, że pisał ją w ostatnich miesiącach życia, gdy wiedział, że przegrywa z rakiem.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Literatura
„Sprawa Wagera” Davida Granna. Kanibale byli i są wśród nas
Literatura
Masłowska i ludzie bezradni. "Magiczna rana", ciąg dalszy polskiego chaosu i miraży
Literatura
Dorota Masłowska ma dokonać przełomu
Literatura
Europejska Noc Literatury z hasłem: „Wojny bogów” rusza 24 sierpnia we Wrocławiu