– Tegoroczną edycję festiwalu poświęcamy oczywiście przede wszystkim Fryderykowi Chopinowi. To postać szczególnie ważna dla naszego regionu – tu urodziła się jego matka, artysta wielokrotnie bywał w Toruniu i okolicznych majątkach swoich przyjaciół. Ale nie zapominamy też o innych ważnych jubileuszach: 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego i 100. rocznicy urodzin Romana Maciejewskiego – mówi Henryk Giza, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1994 r.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/temat/298392_Probaltica.html]Czytaj specjalny dodatek[/link][/wyimek]
Organizatorzy uczczą jubilatów przede wszystkim muzyką. W Toruniu, Grudziądzu i Warszawie – miastach, w których tradycyjnie odbywają się festiwalowe koncerty – utwory Chopina, Maciejewskiego zagrają m.in. Brytyjczyk Ian Hobson, Eugen Jndjic, dzielący czas między USA i Francję, zespół Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji, duńskie Zoom Trio, mieszkająca w Polsce Japonka Rinko Kobayashi oraz polskie, litewskie i rosyjskie orkiestry.
Melomanów zaskoczą podczas festiwalu nie tylko wirtuozerskie wykonania, ale też oryginalne aranżacje. Dzieła Chopina i innych wielkich wzięli bowiem na warsztat klasyczni pianiści i symfonicy, jazzmani, a nawet zespół grający na bałałajkach. Organizatorzy przygotowali również kilka wystaw, których otwarcie nastąpi pierwszego dnia festiwalu w Dworze Artusa. Z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przyjedzie ekspozycja poświęcona artyście, Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprezentuje zaś w Toruniu wystawę o życiu i twórczości Romana Maciejewskiego.
Publiczność będzie mogła też obejrzeć film dokumentalny o związanych z Lesznem braciach Maciejewskich: Romanie – kompozytorze, Wojciechu – reżyserze, i Zygmuncie – aktorze. Zaplanowano też prezentację malarstwa Renaty Uzarskiej-Bielawskiej. Na wernisażu jej „Tańczących obrazów”, inspirowane muzyką klasyczną i tańcem, zatańczą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi, młodzi artyści wystąpią też kilka dni później na koncercie do muzyki Chopina.