Osjan został założony na początku lat 70. przez Jacka Ostaszewskiego i Marka Jackowskiego. Początkowo grali pod wpływem muzyki hinduskiej, ale nie odżegnywali się od awangardy, klasyki i jazzu. Dorobek Osjana odzwierciedla całą kulturę związaną z world music. Inspiracje indyjskie wiążą się z tradycją blisko- i dalekowschodnią, arabską i afrykańską, gdzie centralne miejsce zajmuje transowy rytm przywodzący na myśl tajemne misteria.
Jacek Ostaszewski zaprosił do współpracy nad piątkowym spektaklem wybitnego japońskiego aktora Daisuke Yoshimoto, autora widowisk butoh prowadzących widza przez krainę na pograniczu życia i śmierci.
Równie wielkich emocji dostarczy koncert finałowy. Urodzony jako albinos Salif Keita jest specyficznym łącznikiem między naszymi światami – białym o czarnej krwi i czarnym, którego skóra jest biała. Śpiewając o tym, sam wygłasza pochwałę tolerancji.
Od końca lat 80. ubiegłego wieku i albumów „Soro” oraz „Amen” nie słabnie jego popularność. W jego interpretacjach tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki czuć rocka, bluesa, jazz, funky, połączenie akustyki ze współczesną elektroniką. Keita to symbol Afryki dumnej ze swoich korzeni i przygotowanej do stania się częścią globalnej wioski.
[i]Skrzyżowanie Kultur, namiot festiwalowy pod Pałacem Kultury i Nauki, pl. Defilad 1 (od ul. Świętokrzyskiej), bilety: 20 zł, informacje: tel. 22 628 44 50, piątek (1.10), godz. 19, sobota (2.10), godz. 20.30[/i]