Orchestre Philharmonique de Liége Wallonie Brüssel jest stosunkowo młoda, w ubiegłym roku obchodziła półwiecze działalności. Założył ją dyrektor konserwatorium w Liége Fernad Quinet, któremu w 1960 roku udało się zebrać siedemdziesięciu jeden muzyków. Kierował nimi przez cztery lata, stworzył podwaliny w pełni profesjonalnej orkiestry, którą jego następcy mogli wprowadzić do sal koncertowych Europy.

Szczególnie ważna okazała się kadencja Louisa Langrée, ten przejął orkiestrę w 2001 r.

Francuski dyrygent (rocznik 1961) jest artystą o dużym autorytecie i doświadczeniu, zapraszają go liczne zespoły europejskie i amerykańskie. I choć jego kontrakt dyrektorski z orkiestrą z Liége wygasł w 2006 roku, to jednak Louis Langrée nadal chętnie z nią koncertuje. Poprowadzi ją też w Warszawie.

Muzycy z Liége wybrali Symfonię d-moll Cesara Francka, jakby chcieli nam przypomnieć, że kompozytor, którego w Polsce traktujemy jako twórcę francuskiego, urodził się właśnie w Liége.

Orchestre Philharmonique de Liége Wallonie Brüssel grywa jednak dużo jego utworów także dlatego, że wyspecjalizowała się w repertuarze francuskim – zarówno romantycznym (w tym nurcie mieści się właśnie muzyka Francka), jak i z XX stulecia. Świadczy o tym choćby bogata dyskografia orkiestry.

We wtorkowy wieczór usłyszymy więc również popularne „Popołudnie fauna" Debussy'ego oraz III koncert skrzypcowy Saint-Saensa. Solistą będzie belgijski skrzypek Yossif Ivanov, który w 2005 r. zdobył II nagrodę na słynnym konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli. Miał wówczas zaledwie 18 lat.

Orkiestry świata, Filharmonia Narodowa, Warszawa, ul. Jasna 5, bilety: 50 – 90 zł, rezerwacje: tel. 22 551 71 30, wtorek (17.05), godz. 19

 

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry