Jechali na narty w okolice Ottawy. Thomas Cruise Mapother III i Thomas Cruise Mapother IV. W połowie drogi mały Tom zgłodniał. Ojciec polecił mu, by wymyślił sobie posiłek, a potem go zjadł. Mimo próśb nie chciał zatrzymać się w przydrożnym barze. Tom pomyślał o hamburgerze w puszystej bułce. Co chwilę podnosił wyimaginowaną kanapkę do ust i zaglądał ojcu w oczy. Ten nie zareagował.
Gdy miał dziewięć lat, Tom pokochał baseball. Ojciec rzucał mu piłeczkę tak mocno, że często przelatywała mu przez ręce i lądowała na twarzy, rozkwaszając nos. Przy ojcu hamował łzy. Szedł do matki, która opatrywała wszystkie rany. Ojciec mawiał mu: –?Kiedy ktoś cię poniża lub bije, nie nadstawiaj drugiego policzka, tylko mu oddaj. Masz być twardy. Walcz o swoje.
Tom Cruise podczas sesji zdjęciowej promującej film „Walkiria" (Rzym, styczeń 2009 r.)
Andrew Morton, autor nieautoryzowanej biografii Toma Cruise'a, przekonuje, że to obawa przed ojcem wymusiła zdolności aktorskie u kilkuletniego chłopca. I tak już miało pozostać. „To umiejętność dziecka żyjącego w rodzinie, w której dominują zniewagi. Dziecka, które chce się skryć w świecie fantazji i po prostu nie istnieć" – pisze.
Oceniam cię w ciszy...
Od 1981 r. Tom Cruise prawie nie znika z kinowego ekranu. Najdłuższa przerwa między filmami, w których występował, wynosiła trzy lata. I to tylko dlatego, że w latach 1996 i 1999 brał udział w aż czterech olbrzymich produkcjach: „Mission Impossible", „Jerry Maguire", „Oczy szeroko zamknięte" i „Magnolia".