Jeszcze w styczniu 2013 r. wyruszył na trasę koncertową z saksofonistą Andrzejem Olejniczakiem, kontrabasistą Adamem Kowalewskim i perkusistą Adamem Czerwińskim. Już w czasie pierwszego koncertu zaczął tracić czucie w lewej ręce. Wykonana następnego dnia tomografia wykazała guza mózgu. Operację jego usunięcia wykonano w Bydgoszczy 21 stycznia i kilka tygodni później przewieziono do szpitala w Krakowie. Tu przechodził rehabilitację, jednak jego stan nie poprawiał się.
W kwietniu odbył się w warszawskim Teatrze Capitol koncert charytatywny na rzecz Jarosława Śmietany. Wystąpiła plejada polskich jazzmanów. Podobne koncerty odbyły się także w Krakowie i 25 sierpnia w Chicago. Specjalny program poświęciła mu TVP Polonia. Koncerty dedykowały mu liczne polskie zespoły i soliści.
Jarosław Śmietana urodził się 29 marca 1951 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Już w 1972 r. zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą. Wystąpił wówczas z zespołem bluesowym Hall. Dwa lata później zadebiutował tam w roli lidera grupy Extra Ball zdobywając I nagrodę indywidualną i II nagrodę dla zespołu. W 1975 r. zespół ponownie wystąpił w tym konkursie zdobywając większość pierwszych nagród. Pierwszego nagrania dokonał z NRD-owskim big bandem Klausa Lenza „Live at Jazz Jamboree" w 1974 r.
Extra Ball szybko stał się jedną z najpopularniejszych grup jazzowych w Polsce. W latach 1976 - 1984 wydał sześć albumów.
Później Jarosław Śmietana formował różne zespoły, był zapraszany przez innych liderów. Występował m.in. z Artem Farmerem, Freddie'em Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vince'em Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Bennym Maupinem, Zbigniewem Seifertem, Wojciechem Karolakiem i innymi polskimi muzykami. Od 2002 r. współpracował z Nigelem Kennedym.