Na piątą edycję festiwalu składają się koncerty, recitale, spektakle i wystawy. Podczas inauguracyjnego koncertu w zakopiańskim kościele św. Krzyża utwory Lutosławskiego , Szymanowskiego, Ravela i Strawińskiego zagrają: Kwadrofonik, Lutosławski Piano Duo oraz Hob-Beats Duo.
Na jubileuszowym festiwalu „Muzyka na Szczytach" większość koncert?w poświęcona jest wybitnym osobowościom polskiej sceny muzycznej. Witoldowi Lutosławskiem - z okazji setnej rocznicy urodzin oraz Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi G?reckiemu – na osiemdziesiąte urodziny.
Rocznicowy charakter mają też odwołania do „Święta wiosny" Igora Strawińskiego, bo w tym roku mija sto lat od premiery baletu. W Zakopanem można wysłuchać kameralnej interpretacji muzyki do „Święta wiosny" w wykonaniu zespołu Kwadrofonik. A także obejrzeć dwa filmy. „Coco Chanel & Igor Stravinsky" opowiada o historii premiery baletu i kulisach burzliwej miłości, łączącej kompozytora z francuską projektantką mody. A „Stravinsky and the Ballets Russes" prezentuje „Święto wiosny" w wykonaniu Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją Valery'ego Gergieva.
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem - organizator festiwalu, zaprasza do Zakopanego już 13 września – na wernisaż wystawy „Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory" w Miejskiej Galerii Sztuki . Wybitny fotografik zdradza, że stworzenie Chopinowskiego cyklu od dawna było jego marzeniem, bo jak kompozytor, i on ma za sobą doświadczenie emigracji i doskonale wie, jakie uczucia towarzyszą ludziom znajdującym się daleko od swego kraju, kultury i języka. Fotografie, kt?re wystawia, mają rozmyty, niewyraźny kontur, co daje wrażenie obrazu „oglądanego za mgłą", potęgując wrażenie ulotności i niedostępności, poczucie, że są to obrazy wyłaniające się z coraz bardziej odległych wspomnień. Wydarzeniem festiwalu będzie też 15.09 spektakl "Sonata Kreutzerowska" w reżyserii Tomasza Cyza w zakopiańskim Teatrze im. S. I. Witkiewicza. - W przedstawieniu spotka się słowo z muzyką – zapowiada reżyser. Opowiadanie Tołstoja (w roli narratora Andrzej Chyra) zderzone zostanie z muzyką: „Sonatą Kreuzerowską" Beethovena oraz kompozycjami Janaczka i Szostakowicza w wykonaniu zespołu prowadzonego przez znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego.
Nowością tegorocznego festiwalu jest Klub Rozmów na Szczytach, czyli seria spotkań i dyskusji z artystami, prowadzonych przez dziennikarzy programu II Polskiego Radia. Wśr?d zaproszonych gości są m.in.: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, Jose Gallardo, Janusz Wawrowski, zespół Kwadrofonik.