Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk, obecny dyrektor artystyczny Filharmonii.
Witold Rowicki (ur. 26 lutego 1914) to jedna z najważniejszych postaci w historii Filharmonii Narodowej. To właśnie on, na powojennych zgliszczach w początkach lat 50-tych ubiegłego wieku, po krótkich wysiłkach organizacyjnych Olgierda Straszyńskiego, a potem Andrzeja Panufnika, podjął się zadania stworzenia nowego zespołu Filharmonii Warszawskiej. Mimo trudnych warunków (brak własnej sali, koncerty w halach sportowych, teatrach itp.), dzięki talentowi, umiejętnościom i ogromnej pracy Rowickiego, Orkiestra szybko stała się wiodącym zespołem w Polsce. Także dzięki jego staraniom na ruinach zbombardowanej niemieckimi nalotami Filharmonii powstał nowy gmach. Pierwszy koncert w odbudowanej siedzibie miał miejsce 21 lutego 1955 r., a Filharmonia Warszawska zyskała tego dnia zaszczytny tytuł Narodowej.
25 lat
Z Filharmonią Warszawską (Narodową) pracował niemal 25 lat – od 1950 do 1955, a następnie od 1958 do 1977. Pod kierunkiem Rowickiego Orkiestra rozpoczęła regularne podróże zagraniczne, wieńczone występami w najbardziej prestiżowych salach świata. Do dziś korytarze Filharmonii Narodowej zdobią liczne afisze z koncertów w takich miejscach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Salle Pleyel czy Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Gewandhaus w Lipsku, Beethovenhalle w Bonn, Sydney Town Hall i wiele innych.
Z Rowickim filharmoniczna Orkiestra odbyła 44 tournée, dając ponad 300 koncertów. Sam również pojawiał się – jako dyrygent gościnny – z czołowymi zespołami orkiestrowymi Europy m.in. z Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Royal Philharmonic, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, a także z wiodącymi zespołami obu Ameryk, Japonii i Australii. Zagraniczna prasa nazywała go „Karajanem Wschodniej Europy".
Z inicjatywy Witolda Rowickiego w 1952 powstał w Filharmonii zawodowy chór. Z troski o młode pokolenie melomanów wprowadził do repertuaru obecne do dziś niedzielne Koncerty dla dzieci oraz Czwartkowe Spotkania Muzyczne dla młodzieży.