W Londynie lato zapoczątkowało Victoria & Albert Museum wystawą poświęconą supermodelce Naomi Campbell. To opowieść o jej karierze i 40-letniej obecności na wybiegach, a także o aktywistce, filantropce, wpływowej postaci współczesnej kultury. Zebrano zdjęcia z pokazów i 100 strojów stworzonych przez największych projektantów, takich jak Alexander McQueen, Chanel, Dolce & Gabbana, Gianni i Donatella Versace, Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood czy Yves Saint Laurent.
To często już kultowe obiekty, jak sukienka z nadrukiem Andy’ego Warhola z pokazu Gianniego Versace z 1991 roku czy starszy o dwa lata gorset Thierry’ego Muglera inspirowany samochodem, wykonany z plastiku, metalu i akrylu.
Czytaj więcej
Obraz Wilhelma Sasnala i dokument „Kim jesteśmy” Mikołaja Grynberga uzupełniły wystawę stałą muze...
Yoko Ono ciągle prowokuje
Odwiedzając Londyn, nie można pominąć wielkiej retrospektywy Yoko Ono „Music of the Mind” w Tate Modern. Wydobywa ją ona z cienia Johna Lennona, chociaż oczywiście zawiera rozdział o ich związku, wzajemnych inspiracjach czy wspólnych legendarnych kampanii pokojowych w okresie wojny w Wietnamie.
Jest to jednak przede wszystkim panoramiczna prezentacja własnej interdyscyplinarnej aktywności Yoko Ono od lat 50. do dziś, przypominająca, że od młodości była ona niepowtarzalną osobowością i eksperymentatorką. Jako pierwsza kobieta została przyjęta na studia filozoficzne na Uniwersytecie Gakushūin w Tokio, co potem stało się bazą jej głośnych pokojowych przesłań: „Pieces of Sky”, „Peace is Power” czy „Wish Tree”. Gdy zainteresowała się muzyką pop, nagrała wiele solowych płyt. W sztukach wizualnych nieustannie prowokuje widzów do interakcji, co świetnie podchwytuje wystawa w Tate, czynna do 1 września.