W Londynie lato zapoczątkowało Victoria & Albert Museum wystawą poświęconą supermodelce Naomi Campbell. To opowieść o jej karierze i 40-letniej obecności na wybiegach, a także o aktywistce, filantropce, wpływowej postaci współczesnej kultury. Zebrano zdjęcia z pokazów i 100 strojów stworzonych przez największych projektantów, takich jak Alexander McQueen, Chanel, Dolce & Gabbana, Gianni i Donatella Versace, Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld, Vivienne Westwood czy Yves Saint Laurent.
To często już kultowe obiekty, jak sukienka z nadrukiem Andy’ego Warhola z pokazu Gianniego Versace z 1991 roku czy starszy o dwa lata gorset Thierry’ego Muglera inspirowany samochodem, wykonany z plastiku, metalu i akrylu.
Czytaj więcej
Obraz Wilhelma Sasnala i dokument „Kim jesteśmy” Mikołaja Grynberga uzupełniły wystawę stałą muzeum „1000 lat historii Żydów polskich”.
Yoko Ono ciągle prowokuje
Odwiedzając Londyn, nie można pominąć wielkiej retrospektywy Yoko Ono „Music of the Mind” w Tate Modern. Wydobywa ją ona z cienia Johna Lennona, chociaż oczywiście zawiera rozdział o ich związku, wzajemnych inspiracjach czy wspólnych legendarnych kampanii pokojowych w okresie wojny w Wietnamie.
Jest to jednak przede wszystkim panoramiczna prezentacja własnej interdyscyplinarnej aktywności Yoko Ono od lat 50. do dziś, przypominająca, że od młodości była ona niepowtarzalną osobowością i eksperymentatorką. Jako pierwsza kobieta została przyjęta na studia filozoficzne na Uniwersytecie Gakushūin w Tokio, co potem stało się bazą jej głośnych pokojowych przesłań: „Pieces of Sky”, „Peace is Power” czy „Wish Tree”. Gdy zainteresowała się muzyką pop, nagrała wiele solowych płyt. W sztukach wizualnych nieustannie prowokuje widzów do interakcji, co świetnie podchwytuje wystawa w Tate, czynna do 1 września.