Szwajcarzy Herzog & de Meuron w Londynie

Royal Academy of Arts w Londynie prezentuje wakacyjną wystawę pracowni szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron o globalnym zasięgu.

Publikacja: 20.08.2023 21:57

Herzog & de Meuron. Tate Modern,Londyn, 1995-2000, 2005-16.

Herzog & de Meuron. Tate Modern,Londyn, 1995-2000, 2005-16.

Foto: Iwan Baan, materiały prasowe

Herzog & de Meuron słynie z wielu światowych realizacji, jak budowa i rozbudowa londyńskiej Tate Modern, jednej z największych galerii sztuki współczesnej, Elbphilarmonie w Hamburgu, Royal College of Art w Londynie, czy Stadion Narodowy w Pekinie.

Projektuje budynki publiczne i prywatne, łącząc minimalizm z wyrafinowaniem formy.

W 2000 roku usłyszał o nich cały świat, gdy w Londynie otwarto Tate Modern, której architekci nadali nowoczesną formę i funkcję, przekształcając dawną elektrownię na południowym brzegu Tamizy w obiekt otwierający XXI wiek. A w 2016 dodali do niego jeszcze dziesięciopiętrowe skrzydło, przypominające piramidę, dzięki któremu Tate Modern powiększyło przestrzeń wystawienniczą o 60 procent.

Zupełnie inną niezwykłą bryłę ma Elbphilarmonie w Hamburgu. Budynek filharmonii nad Łabą (ukończony w 2015) przypomina lodową rzeźbę czy morski statek, bo nowoczesne szklane kondygnacje piętrzą się nad częścią zachowanego starego portowego magazynu. Wewnątrz filharmonia projektu Herzog & de Meuron mieści główną salę koncertową na 2150 miejsc i kameralną na 550 miejsc.

Laureaci Nagrody Pritzkera

Stadion Narodowy Bird's Nest (Ptasie Gniazdo) w Pekinie (2008 rok) Szwajcarzy projektowali we współpracy z chińskim artystą Ai Weiweiem. Stadion ten jest największą na świecie misterną strukturą stalową, przypominającą ptasie gniazdo. Wcześniej, w 2000 roku pracownia Herzog & de Meuron zaprojektowała również słynny stadion Allianz Arena w Monachium, kształtem przypominający ponton (to z kolei największa konstrukcja foliowa), efektownie oświetlony na czerwono lub niebiesko (co odpowiada barwom drużyn monachijskich klubów: FC Bayern München i TSV 1860.

Jacques Herzog i Pierre de Meuron założyli swoją pracownię w Bazylei w 1978. Dziś jej zespół liczy 550 współpracowników i tworzy projekty dla Europy, obu Amerykach i Azji. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, w tym najbardziej prestiżowej Nagrody Pritzkera (za rok 2001), uważanej za architektonicznego Nobla.

Architektura w rozszerzonej rzeczywistości

Londyńska wystawa w Royal Academy of Arts podzielona została na trzy przestrzenie . W pierwszej sali zainstalowano rodzaj archiwum z wysokimi drewnianymi półkami, które zapełnia około 400 obiektów:, m.in. modele, grafiki, fotografie, filmy. Po zeskanowaniu towarzyszącej im aplikacji, część modeli można oglądać w trójwymiarowej rozszerzonej rzeczywistości AR.

Herzog & de Meuron chętnie podejmuje współpracę z artystami, wiec znalazły się tu także fotografie Thomasa Ruffa oraza Andreasa Gursky'ego. Dodajmy, że sam Herzog, zanim został architektem, zaczynał od tworzenia sztuki.

W drugiej sali obejrzeć można na dużym ekranie włosko-francuski film Ila Bêka i Louise Lemoine, poświęcony klinice REHAB Basel, zajmującej się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, zaprojektowanej przez Herzog & de Meuron w Bazylei.

Trzecia sala przybliża projekt nieukończonego jeszcze szpitala dziecięcego w Zurychu, który wygrał w 2012 roku międzynarodowy konkurs na nowy obiekt o pionierskiej architekturze szpitalne. Data ukończenia budowy planowana jest na 2024 rok. Tu również można zajrzeć do wnętrza obiektu w trójwymiarowej wersji w rozszerzonej rzeczywistości.

Wystawa w Londynie, powstała we współpracy z pracownią Herzog & de Meuron, jest czynna do 15 października

Herzog & de Meuron słynie z wielu światowych realizacji, jak budowa i rozbudowa londyńskiej Tate Modern, jednej z największych galerii sztuki współczesnej, Elbphilarmonie w Hamburgu, Royal College of Art w Londynie, czy Stadion Narodowy w Pekinie.

Projektuje budynki publiczne i prywatne, łącząc minimalizm z wyrafinowaniem formy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Joanna Warsza kuratorką Hamburga. Polka w Berlinie zagrała sztuką z Euro 2024
Kultura
Instytut im. Narutowicza zastąpi Instytut im. Dmowskiego i Paderewskiego
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza program otwarcia nowej siedziby
Kultura
Wystawa w MHP: „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży