Piknik odbywa się z okazji 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku. Ma charakter familijny i łączy zabawę z programem artystycznym oraz zwiedzaniem. Wstęp wolny.

Loty balonem i bezpłatne zwiedzanie Zamku Królewskiego

W programie m.in. loty balonem nad Zamkiem, pokazy plenerowe fechtunku i broni historycznej, XVIII-wiecznej mody i sztuki florystycznej, gry i quizy, spotkania z dziennikarzami radiowymi.

Na scenie koncertowej walce wiedeńskie zagra zespół Amabile, a wieczorem Bilon i Nowa Ferajna zaprezentują premierowy materiał z najnowszej płyty „Warszawski Rapton”.

Czytaj więcej

Rekordowy rok Zamku Królewskiego

Teatr Lalka zaprasza do Arkad Kubickiego na spektakl „Legendy warszawskie”, a Teatr Akt na happening „Motyle” w Ogrodzie Dolnym.

Bezpłatne zwiedzanie Zamku (w godz. 11–17) poprowadzi trasą przez Apartamenty Wielki i Królewski.

Romantyczny Chopin

Warto obejrzeć też najnowszą wystawę „Chopin. Salon romantyczny”, otwartą w Nowej Izbie Poselskiej, zapowiadającą tegoroczny październikowy XVIII Konkurs Chopinowski.

Kameralna wystawa pokazuje, że salon w XIX wieku był w życiu społecznym ważną instytucją.

Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku, obraz Henryka Siemiradzkiego

Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku, obraz Henryka Siemiradzkiego

materiały prasowe

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Całe życie kompozytora, zarówno w Polsce, jak i po jej opuszczeniu, toczyło się przede wszystkim w salonach, wśród ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój kultury i sztuki, kształtowali politykę. To tutaj dał się poznać jako wirtuoz koncertujący w ramach kształtującej się wówczas formuły recitalu – mówi Aleksandra Buszta-Bąk kuratorka wystawy. - W Paryżu bywał Chopin w salonach polskiej arystokracji, ale także w pałacach francuskiej elity. Wysoka pozycja towarzyska, jaką osiągnął w Paryżu, pozwoliła mu nawiązać kontakty i przyjaźnie z największymi artystami epoki, wśród których znaleźli się m.in. Hector Berlioz, Franciszek Liszt, Gioacchino Rossini, Robert Schumann, Eugène Delacroix.

Wystawa prezentuje ponad 40 dzieł: obrazy, pamiątki, manuskrypty muzyczne i listy artysty ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i kolekcji prywatnych.

W centrum eksponowany jest obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku” namalowany w 1887 roku, który przez ponad 130 lat nie był prezentowany w Polsce. Do kraju został sprowadzony dzięki inicjatywie Fundacji Trzy Trąby Macieja Radziwiłła i wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Cenne obiekty na wystawie to również dziewięć autografów muzycznych Fryderyka Chopina oraz jego listy adresowane do rodziny i przyjaciół

Dzieło Siemiradzkiego powstało na zamówienie wydawcy i pedagoga poznańskiego Karola Kozłowskiego. Przedstawia scenę wyimaginowaną, ale świetnie oddającą atmosferę salonowego wieczoru muzycznego z Chopinem przy fortepianie w otoczeniu wielu ważnych postaci, jak Antoni Henryk Radziwiłł - polityk, kompozytor i wiolonczelista, Alexander von Humboldt – podróżnik i przyrodnik, czy kompozytorzy Bernhard Klein i Carl Ludwig Berger.

Z kolei na obrazie Eugène Louisa Lami oglądamy wyimaginowaną scenę z francuskiego salonu z udziałem George Sand, Alfreda de Musseta i Eugène Delacroix.

Są tu także portrety samego Chopina m.in. Teofila Kwiatkowskiego i Gottfrieda Engelmanna wg rysunku Pierre-Roche'a Vignerona.

Cenne obiekty na wystawie to również dziewięć autografów muzycznych Fryderyka Chopina oraz jego listy adresowane do rodziny i przyjaciół. W najbardziej poruszającym ostatnim liście z czerwca 1849 roku kompozytor w przeczuciu zbliżającej się śmierci prosi siostrę Ludwikę o przyjazd do Paryża.

Wystawie (czynnej do 14 listopada) towarzyszą recitale w wykonaniu wybitnych pianistów: Szymona Nehringa, Nikolaya Khozyainova i Philippe’a Giusiano.