Tym najwyższym papieskim odznaczeniem przyznawanym osobom świeckim Benedykt XVI wyróżnił wybitnego kompozytora na prośbę krakowskich środowisk muzycznych i kościelnych.
– Niech ten order będzie wielkim wyrazem wdzięczności Kościoła powszechnego za trud i poświęcenie, za świadectwo życia wiary i niezłomność ducha. Wielką wdzięcznością za wspaniałe kompozycje, które wchodzą do skarbca muzyki kościelnej, a także w oczekiwaniu na następne, które nasze serca podrywać będą do Boga – mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, wręczając kompozytorowi wraz z kardynałem Franciszkiem Macharskim papieskie wyróżnienie.
Kardynał przypominał też, że wszyscy czekają na napisanie przez Góreckiego muzyki do mszy świętej, co już dawno zapowiadał. Artysta zaś tłumaczył, że taka kompozycja jest trudnym zadaniem i ujawnił, że na razie ma pomysł, by składała się 10 – 12 części, które można wykonać osobno lub w całości.
Podczas uroczystości rektor krakowskiej Akademii Muzycznej prof. Stanisław Krawczyński podkreślał, że muzyka Góreckiego silnie zakorzeniona w kulturze i tradycji chrześcijańskiej jest przykładem mądrego przeżywania otaczającej rzeczywistości oraz niezwykłej relacji miedzy artystą-twórcą i Bogiem-Stwórcą.
– Publiczność w Polsce i na świecie ceni u Góreckiego ogromną mistykę dźwięku – powiedział „Rz” Włodzimierz Siedlik, dyrektor Chóru Polskiego Radia w Krakowie, który od 2002 roku wykonuje wszystkie utwory Góreckiego a capella. – Górecki czerpie z polskiego nurtu religijnego, daje często cytaty pieśni religijnych. To jest jego publiczne wyznanie wiary.