– Chcemy, by warszawiacy poznali to miejsce przed jego oficjalną inauguracją. Co więcej – oczekujemy, że zgłoszą, jakich wydarzeń tu oczekują – mówi Marta Wójcicka z Sinfonii Varsovia. – Ich życzenia będziemy zbierać w czasie trwania instalacji, którą Redbad Klynstra wymyślił z grupą Supermarket. Powstanie w ten sposób mapa marzeń zatytułowana „Twoje miejsce na Pradze”.
Kolejną instalację multimedialną w reżyserii Igora Gorzkowskiego zaprezentuje Studio Teatralne Koło. Aktorzy mają zachęcać widzów do wspólnych improwizacji scenicznych. Impreza rozpocznie się o godz. 11 wędrówką po zabytkowym gmachu z varsavianistą Jarosławem Zielińskim. Pół godziny później zabrzmi „Muzyka królewskich ogni sztucznych” Haendla. Przez dwa dni w pouczelnianym budynku i otaczającym go parku będzie oczywiście bardzo dużo muzyki. Na sobotę członkowie orkiestry przygotowali aż 21 kameralnych koncertów.
– Zaprosiliśmy także młodych designerów, liczymy bowiem na ich udział w urządzaniu centrum – wyjaśnia Marta Wójcicka. – Na początek grupa Lapolka przygotowuje specjalną instalację. W parku pojawią się magiczne zwierzęta, a wśród nich jednorożec.
Z myślą o dzieciach grupa Lampo wymyśliła na „Vivarium” muzyczne zabawki. Trzeba będzie odnaleźć je w parku. Natomiast w budynku będą się odbywać filmowe projekcje. Hitem dla dzieci ma być animowana opowieść o przygodach Pipi, dorosłych zainteresują z pewnością filmowe rejestracje przedstawień operowych i baletowych, wśród nich widowisko Maurice’a Béjarta „Taniec dla życia” z muzyką grupy Queen.
Sobotnim finałem będzie otwarta dla publiczności próba orkiestry Sinfonii Varsovia. Efekty jej pracy z Krzysztofem Pendereckim widzowie ocenią w niedzielę w samo południe podczas koncertu. Odbędzie się on na estradzie wybudowanej w parku. Sinfonia chce, by w przyszłości na takiej właśnie plenerowej scenie odbywały się imprezy muzyczne.