Dziś firmuje swoim nazwiskiem sieć restauracji w Wielkiej Brytanii, a także Japonii, Francji, Emiratach Arabskich, na Florydzie i Sardynii. Zanim zdecydował się na pracę z nożem kuchennym w dłoni, próbował sił jako piłkarz, ale kontuzja przerwała jego karierę. Wybrał więc studia hotelarskie, potem naukę pod kierunkiem znanych mistrzów gotowania.
Jego mentorami byli m.in. Marco Pierre White i Albert Roux. W 1993 roku po raz pierwszy został szefem kuchni w restauracji. W ciągu trzech lat lokalowi udało się zdobyć prestiżowe dwie gwiazdki Michelina. W 1998 roku jako 31-latek otworzył pierwszą własną knajpę. Kariera Ramsaya nabrała jeszcze tempa, gdy zainteresowała się nim telewizja.
Zadebiutował na małym ekranie serią „Punkt wrzenia”. Światową sławę przyniosło mu, produkowane od 2005 roku do dziś, reality-show „Piekielna kuchnia”. Podbił telewizyjną publiczność profesjonalizmem i bezpośrednim stylem bycia. Bywa nieobliczalny, surowy i złośliwy, ale jego zaangażowanie w pracę zawsze robi wrażenie.
W TVN można oglądać Ramsaya w jeszcze innej roli. W programie „Kuchenne koszmary” („Kitchen Nightmares”) doradza podupadającym restauracjom, jak wyjść z kryzysu. Jego pomoc ma charakter kompleksowy: proponuje zmianę menu, reorganizuje pracę zespołu, sugeruje zmianę wystroju. Po tygodniu intensywnej pracy następuje uroczyste otwarcie lokalu. Klienci sprawdzają, czy metamorfoza spełnia ich oczekiwania.
Wiosną tego roku telewizja TVN wyprodukowała własną wersję „Kitchen Nightmares”. W polskiej edycji w rolę Gordona Ramsaya wcieliła się Magda Gessler. Znana restauratorka rozstawiała nieudolnych kucharzy po kątach, nie szczędziła słów krytyki i cierpkich uwag. Teraz jest okazja, by porównać stosowane przez nią środki z wybuchowym temperamentem Ramsaya.