Gitarzysta i autor piosenek Zaza Miminoszwili oraz wokalista i basista Zurab Gangidze założyli The Shin w 1998 r., cztery lata wcześniej przeprowadzili się do Niemiec. Wkrótce dołączył do nich grający na perkusji Mamuka Gaganidze. Wspólnie z grupą instrumentalistów i tancerzy stworzyli muzyczno-taneczne widowisko. Prezentują połączenie muzyki etnicznej i muzyki świata. Mówi się o nich, że są wokalnymi pirotechnikami: śpiewają tradycyjną, żywiołową techniką gruzińską. W ich utworach skomplikowane polifonie i instrumentalna wirtuozeria spotykają się z zachodnimi wpływami: jazzowym scatem, elementami muzyki fusion, rytmicznymi strukturami zapożyczonymi z funku, a także zmysłowością i pasją flamenco. Powstaje w ten sposób muzyka zaskakująca, żywiołowa, modna i dynamiczna. Jednocześnie dowcipna i wysokiej jakości. Muzycy The Shin porównują swoje nagrania do dialogu międzykulturowego toczącego się bez granic.
Twórcy The Shin należą do elity muzycznej w Gruzji, pisali utwory dla państwowego teatru w Tibilisi, ich kompozycje towarzyszyły wielu produkcjom telewizyjnym i radiowym na świecie. Współpracowali z uznanymi artystami międzynarodowymi, m.in.: Gia Kancheli, Robertem Sturua, Jorge Pardo, Giora Feidman, Chaka Khan, Randy Brecker, Okay Temizem, Theodossii Spassovem. The Shin są regularnie zapraszani na prestiżowe festiwale, zdobyli uznanie ze względu na oryginalność utworów i niezwykłą atmosferę towarzyszącą ich koncertom. W języku gruzińskim „shin” znaczy powrót do domu, muzyka zespołu stała się bliska słuchaczom w różnych zakątkach świata.
Koncertowy program The Shin zatytułowany „Egari” został oparty na kontrastach: jego fundamentem są instrumentalne struktury starej muzyki gruzińskiej, tańce ludowe i pieśni polifoniczne. Te archaiczne elementy zostały zestawione z nowoczesnymi motywami i pokazami tańca wpływy kaukaskie mieszają się z zachodnimi, gruzińskie harmonie z jazzem, instrumenty tradycyjne z elektroniką.
Muzyka The Shin nawiązuje do historii Gruzji leżącej na styku ośrodków cywilizacyjnych Wschodu i Zachodu, twórcy zespołu poszukują porozumienia w rzeczywistości skomplikowanych podziałów etnicznych i kulturowych.
Recenzenci ich międzynarodowych występów podkreślają, że koncerty The Shin przypominają wybuch fajerwerków i fantazji. Są radosną i dowcipną formą muzycznej podróży po świecie. Do dziś The Shin wystąpili m.in. w Szanghaju, Nowym Jorku, Stambule, Paryżu i Maroko. Nagrali dziewięć albumów.