Walka postu z karnawałem
Siedmioodcinkowy dokument pokazuje różne interpretacje grzechu - zarówno historyczne i religijne, jak również współczesne oraz naukowe. Każda część szkicuje stosunek zachodniego świata, głównie średniowiecznego, do jednego z karygodnych czynów, które zostały skodyfikowane i potępione przez papieża Grzegorza Wielkiego w 590 r. W programie dostajemy także wiedzę pigułce o tym jak starożytni Grecy i Rzymianie, a także najważniejsze kultury i religie Azji odnosiły się do zachowań uznanych przez kościół za grzech, jak nieumiarkowanie w jedzeniu i picu, chciwość czy pycha. Powstała intrygująca, chociaż skrótowa i uproszczona, historia Europy opisywana kolejno z perspektywy każdego z siedmiu grzechów głównych i zarazem przystępna opowieść o stosunku Zachodu do dóbr materialnych, ludzkiego ciała i relacji międzyludzkich.
Zobacz galerię zdjęć
Występujący w dokumencie eksperci ciekawie opowiadają o rozwijającym się w kościele systemie zakazów stopniowo obejmującym coraz więcej sfer życia, ale także o nieustannych próbach jego obchodzenia. W odcinku poświęconym obżarstwu, znawca Średniowiecza opisuje jedno z pomieszczeń w XIV-wiecznych klasztorach, w którym mnisi mogli objadać się bez umiaru, tylko dlatego, że wydzielono je z przestrzeni monasteru. W tej samej części pokazano obyczaje XVI-wiecznej francuskiej arystokracji, która wymigiwała się od piątkowego zakazu jedzenia mięsa w niezwykle prosty sposób – obecne na stole potrawy z wieprzowiny czy wołowiny nazywano rybą...
Mroczna muzyka i dynamiczny sposób filmowania obrazów, ikon i grafik pochodzących ze Średniowiecza oraz późniejszych epok, wywołują czasem ciarki na plecach. W odcinku poświęconym nieczystości, strach budzi historia wyznawców purytanizmu (odłam protestantyzmu), którzy jako pierwsi osiedli się na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i w swoim prawodawstwie przewidzieli kary chłosty, a nawet śmierci za popełnienie jednego z grzechów głównych. Każdy odcinek kończy się naukową puentą - narrator programu pokazuje relację między neurologicznymi zaburzeniami, a skłonnością do grzechu.
Błędni detektywi
W filmie „Siedem" David Finchera dwójka detektywów poszukuje psychopaty mordującego ludzi, którzy według niego popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Tropem kryminalnej interpretacji nauk kościoła poszli także autorzy opowiadań, które ukazały się w publikacji wydanej przez Discovery ID, wizualnie przypominającej książeczkę do nabożeństwa.
- Temat siedmiu grzechów głównych zainspirował autorów do zabawy konwencją kryminału – mówi Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka jednego z opowiadań i redaktorka antologii. – Każdy artysta wybrał sobie zły uczynek pasujący do jego twórczości literackiej.