Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 21.02.2015 06:35 Publikacja: 21.02.2015 13:00
Rhiannon Giddens „Tomorrow Is My Turn" Nonesuch/Warner, CD, 2015
Foto: materiały prasowe
Country/Blues
Rhiannon Giddens „Tomorrow Is My Turn" Nonesuch/Warner, CD, 2015
- Oh, My God, to niewiarygodne – krzyknął David Letterman po występie Rhiannon Giddens w swoim programie telewizyjnym „Late Show". Amerykańska wokalistka zaśpiewała tam piosenkę „Waterboy" ze swojego debiutanckiego albumu „Tomorrow Is My Turn". To utwór z repertuaru legendarnej Odetty, wykonującej protest-songi w stylu folk, blues i spirituals, była inspiracją dla Boba Dylana, Joan Baez i Janis Joplin. Rhiannon Giddens ma tak mocny głos, że brawurową interpretacją sprostała legendzie. Jest wokalistką, skrzypaczką i bandżystką zespołu Carolina Chocolate Drops, który zdobył nagrodę Grammy w 2011 r. W ubiegłym roku wzięła udział w nagraniu albumu i koncercie „Lost on the River: The New Basement Tapes" z niepublikowanymi utworami Dylana. Jego producent T Bone Burnette sam zaproponował, że zrealizuje jej pierwszą solową płytę. — Gdy tylko ją usłyszałem, z miejsca wiedziałem, że mamy do czynienia z piosenkarką kalibru Odetty, Mahalii Jackson czy Rosetty Tharpe — powiedział. Rhiannon Giddens zaczęła od tych piosenek, które nigdy nie pasowały do Carolina Chocolate Drops. Sięgnęła do repertuaru Niny Simone i ulubionej „Tomorrow Is My Turn" napisanej przez Charlesa Aznavoura. - Oglądanie jej wykonania na YouTube było niczym objawienie – wspomina Rhiannon. – Wiem, jak wiele musiała przejść. Słysząc słowa „jutro jest mój ruch", zaczęłam się zastanawiać nad walką, jaką ówczesne kobiety musiały toczyć. Wszystkie piosenki, które wybrała, napisały lub wykonywały kobiety. Z niezapomnianych songów Niny Simone jest także tradycyjny „Black Is The Color", zaśpiewała go w szybkim tempie z akompaniamentem m.in. beat boxera. Są przeboje country jak „Don't Let It Trouble Your Mind" Dolly Parton. Ballada „She's Got You" Hanka Cochrana zyskała rozbudowaną aranżację z chórkiem i sekcją instrumentów dętych w tle. Jak zawsze w przypadku albumów, których producentem jest T Bone Burnette, strona instrumentalna jest efektownie zaaranżowana i perfekcyjnie zrealizowana.Wyjątkowy głos Rhiannon Giddens zyskał więc najlepszą możliwą oprawę. Album „Tomorrow Is My Turn" ma pewną nominację do Grammy.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Ekscytujący finał koncertu norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu był godny najważniejszych światowych scen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas