Swą letnią imprezą Warszawska Opera Kameralna zyskała uznanie w Europie, w końcu to jedyny festiwal, na którym można zobaczyć wszystkie dzieła sceniczne Mozarta w wykonaniu jednego zespołu. 26. edycja startuje już w czwartek 23 czerwca.

W tym roku Festiwal Mozartowski potrwa do końca lipca. Wystąpi na nim ponad 250 artystów. Przygotowano 23 spektakle operowe i 15 koncertów, specjalne imprezy dla dzieci oraz 6 niezwykłych wydarzeń na placu Defilad.

– W poprzednich trzech latach ze względów finansowych ograniczyliśmy nieco liczbę prezentowanych tytułów – tłumaczy Jerzy Lach, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. – Teraz chcemy wrócić do dawnej tradycji, przygotowaliśmy 16 utworów scenicznych, w tym również te rzadko w świecie wystawiane, a skomponowane przez kilkunastoletniego Mozarta.

Festiwal rozpocznie się od przypomnienia dawnej inscenizacji „Don Giovanniego" w reżyserii Ryszarda Peryta. Najpopularniejsze opery Mozarta – „Czarodziejski flet", „Wesele Figara" czy „Don Giovanni" – niezmiennie cieszą się na festiwalu największym zainteresowaniem i one też zostaną pokazane największą liczbę razy.

Program koncertowy przygotowany jest z kolei jakby w dwóch wersjach: na współczesną orkiestrę oraz na zespół instrumentów dawnych, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Oprócz zawsze przyciągającego tłumy „Requiem" będą Mozartowskie msze, symfonie, koncerty fortepianowe i fletowe, divertimenta i serenady, a także wieczór arii w znakomitym wykonaniu Olgi Pasiecznik. A oprócz Zamku Królewskiego, kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu festiwal pozyskał dla tych koncertów Teatr Królewski w Starej Pomarańczarni w Łazienkach.

Rozwija się festiwalowa nowość – nurt „Mozart Off" na placu Defilad. – Kiedy startowaliśmy rok temu, muzyków ulokowanych przez Teatrem Dramatycznym słuchało kilkadziesiąt osób, pod koniec festiwalu widzów było dwa tysiące – mówi Sebastian Wypych, odpowiedzialny za tę część programu. I nie ukrywa, że liczy w tym roku na równie tłumną frekwencję.

Każdy z sześciu wieczorów na placu Defilad zapowiada się atrakcyjnie. Oprócz Mozarta w wersji tradycyjnej będzie na przykład jeden z jego koncertów fortepianowych w wersji improwizowanej. Wystąpią: pianista Marek Bracha oraz znakomity jazzowo-klasyczny Atom String Quartet. A na finał Festiwalu pod Pałacem Kultury zostanie wykonane „Requiem".

Z roku na rok rozwija się też „Mozart dla dzieci". W tym roku dla widzów od lat siedmiu przygotowano specjalną wersję „Czarodziejskiego fletu". Przedszkolaków natomiast Warszawska Opera Kameralna zaprasza do Pałacu na Wyspie w Łazienkach na „Bastienkę". To przeznaczone dla dzieci opracowanie opery „Bastien i Bastienne" na dwoje śpiewaków, narratora oraz... trzy owieczki. A ponieważ ten utwór jest rodzajem popularnej w XVIII wieku sielanki pasterskiej, w finale wszyscy widzowie i spacerowicze w Łazienkach będą mogli zaśpiewać najpopularniejszej polską sielankę z tego okresu – opowieść o Laurze i Filonie.

Szczegółowy program: www.operakameralna.pl

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ