Do kryzysu między Polską a Izraelem doszło po wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Warszawie, na marginesie konferencji bliskowschodniej. Netanjahu - cytowany przez izraelskie media - miał powiedzieć, że "Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście".

Potem kancelaria premiera Izraela sprecyzowała, że Netanjahu nie mówił o współpracy narodu polskiego z nazistami, lecz o tych Polakach, którzy takiej współpracy się dopuścili. Mimo tych wyjaśnień doszło do obniżenia rangi polskiej delegacji na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu - z wyjazdu do Izraela zrezygnował premier Morawiecki.

W poniedziałek doszło do dalszej eskalacji sporu, po tym jak szef MSZ Izraela, Israel Katz stwierdził na antenie radia, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Po tych słowach polski MSZ wezwał ambasador Izraela, a premier ogłosił decyzje o rezygnacji Polski z udziału w szczycie V4. Ostatecznie szczyt V4 w Izraelu został odwołany.

"Jako ktoś, kto od ponad trzydziestu lat jest głęboko zaangażowany w propagowanie polsko-żydowskiego zrozumienia, mogę tylko potępić pogorszenie stosunków między Izraelem a Polską" - napisał w wydanym oświadczeniu Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. "To bardzo niefortunne, zarówno dla Żydów, jak i Polaków, że krążą wciąż niekorzystne i obraźliwe stereotypy" - dodał.

Zdaniem Laudera "taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie". "To smutne, że efekty dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty" - zaapelował Ronald S. Lauder.

Wcześniej o "staranne dobieranie słów" w dialogu polsko-żydowskim zaapelował Komitet Żydów Amerykańskich (AJC). Z kolei Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP ocenił, że "stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią".