MSZ o wyroku TSUE: Dotyczy stanu historycznego

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie przedmiotem szczegółowej analizy, ale dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w stanowisku wydanym po wtorkowym orzeczeniu TSUE ws. przepisów dotyczących wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów.

Aktualizacja: 05.11.2019 09:37 Publikacja: 05.11.2019 09:18

MSZ o wyroku TSUE: Dotyczy stanu historycznego

Foto: Fotorzepa/ Piotr Nowak

qm

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał w składzie wielkiej izby uwzględnił skargę Komisji Europejskiej na Polskę ws. stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE. Stwierdził, że to Polska uchybiło tym zobowiązaniom poprzez wprowadzenie odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn zajmujących w Polsce stanowiska sędziów i prokuratorów, a z drugiej strony - poprzez obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych, z jednoczesnym przyznaniem Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do decydowania o przedłużeniu okresu czynnej służby tych sędziów.

Dowiedz się więcej: TSUE: polskie przepisy o wieku emerytalnym sędziów i prokuratorów niezgodne z prawem Unii

Natychmiast po opublikowaniu wyroku swoje stanowisko wystosowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zapowiedziało, że orzeczenie „będzie przedmiotem szczegółowej analizy”, ale „dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów”.

„Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 r. Na mocy tej nowelizacji wiek przejścia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn został zrównany, a kompetencje do wyrażania zgody na przedłużenie okresu czynnej służby sędziów zostały powierzone Krajowej Radzie Sądownictwa” - pisze MSZ.

„Zgodnie z dotychczasową praktyką KE powinna była wycofać skargę po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Brak wycofania skargi nie jest uzasadniony” - zwraca uwagę ministerstwo.

MSZ zastrzega, że Polska „nie kwestionuje obowiązku wykonywania wyroków TSUE, chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej i nie mogły być dokonane w ramach kompetencji państw członkowskich dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości”.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne