Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Trybunał w składzie wielkiej izby uwzględnił skargę Komisji Europejskiej na Polskę ws. stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE. Stwierdził, że to Polska uchybiło tym zobowiązaniom poprzez wprowadzenie odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn zajmujących w Polsce stanowiska sędziów i prokuratorów, a z drugiej strony - poprzez obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów sądów powszechnych, z jednoczesnym przyznaniem Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do decydowania o przedłużeniu okresu czynnej służby tych sędziów.
Dowiedz się więcej: TSUE: polskie przepisy o wieku emerytalnym sędziów i prokuratorów niezgodne z prawem Unii
Natychmiast po opublikowaniu wyroku swoje stanowisko wystosowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zapowiedziało, że orzeczenie „będzie przedmiotem szczegółowej analizy”, ale „dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów”.
„Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 r. Na mocy tej nowelizacji wiek przejścia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn został zrównany, a kompetencje do wyrażania zgody na przedłużenie okresu czynnej służby sędziów zostały powierzone Krajowej Radzie Sądownictwa” - pisze MSZ.