Merkel potwierdza obawy Warszawy w sprawie Nord Stream 2

– Nord Stream 2 jest na dobrej drodze – przyznała kanclerz po pierwszym bezpośrednim spotkaniu z prezydentem USA na szczycie G7 w Kornwalii.

Aktualizacja: 14.06.2021 05:11 Publikacja: 13.06.2021 18:55

Angela Merkel i Joe Biden w kuluarach szczytu G7 w Kornwalii. W środku Jan Hecker, doradca kanclerz

Angela Merkel i Joe Biden w kuluarach szczytu G7 w Kornwalii. W środku Jan Hecker, doradca kanclerz Merkel

Foto: AFP

W piątek w szeroko komentowanym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przyznał: „Prezydent Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami. Nord Stream 1 i 2 to miały być projekty służące rozbijaniu jedności Zachodu. W tę rosyjską pułapkę dał się złapać rząd Niemiec, teraz wpada w nią administracja Joe Bidena”.

Przeczytaj: Zbigniew Rau: Amerykanie nie znaleźli dla nas czasu

Biały Dom z tej drogi zawrócić już jednak nie zamierza. Po sobotniej rozmowie z Bidenem Merkel mówiła o „bardzo konstruktywnej dyskusji" z amerykańskim przywódcą. To radykalnie odmienna ocena wobec napiętych relacji, jakie kanclerz miała z Donaldem Trumpem.

Wątpliwe gwarancje

Biden i Merkel uznali za „rzecz niezbędną i o egzystencjalnym znaczeniu", aby utrzymać w przyszłości tranzyt przez Ukrainę rosyjskiego gazu przeznaczonego dla zachodnich odbiorów. Temu ma być poświęcona wizyta kanclerz w Białym Domu 15 lipca. Umowa o tranzycie między Kijowem i Moskwą wygasa w 2024 r. Źródła dyplomatyczne przyznają jednak „Rz", że propozycja Berlina nie jest nowa. Chodzi raczej o dostarczenie Bidenowi argumentów w starciu z Kongresem, który nadal chce wprowadzić sankcje na konsorcjum kładące rurę na dnie Bałtyku. Co prawda Władimir Putin ogłosił już, że pierwsza nitka Nord Stream 2 jest gotowa, a druga będzie dokończona w ciągu dwóch miesięcy. Pozostaje jednak certyfikacja i ubezpieczenie inwestycji, co Kongres może skutecznie utrudnić.

– Biden występuje w roli pośrednika między Berlinem a Kongresem. Uważa, że Nord Stream 2 warto złożyć na ołtarzu dobrych relacji z Niemcami – mówi „Rz" wysokiej rangi źródło w jednej z zachodnich stolic.

Spuścizna kanclerz

W przeszłości Moskwa wielokrotnie łamała jednak umowy zawarte z Kijowem, więc wartość nowych gwarancji byłaby ograniczona. Budowa Nord Stream 2 dostarczy Niemcom gaz po niższej od amerykańskiego LNG cenie. Ale niesie poważne negatywne skutki dla odchodzącej po 16 latach rządów na polityczną emeryturę Merkel. Kanclerz chciała być zapamiętana jako obrończyni tak jedności Europy, jak i wartości demokratycznych. Umowa z Kremlem o dokończeniu gazociągu podważa i jedno, i drugie. – Pacyfikacja Białorusi, uwięzienie Nawalnego, groźba wojny z Ukrainą: Rosja coraz bardziej przypomina bandycki kraj – można usłyszeć w Berlinie.

W zamian Waszyngton oczekuje od Niemiec wsparcia w konfrontacji z Chinami. Ale może się zawieść. W Kornwalii RFN, ale też Francja i Włochy, zajęły bardzo ostrożne stanowisko. Podobnie może być i w poniedziałek na szczycie NATO. Polska nie ma nic przeciwko zajmowaniu się na nim Chinami, ale na dłuższą metę nie chciałaby zmiany definicji geograficznej NATO i uznania go za sojusz globalny. – Nie chcemy stawiania znaku równości między Chinami i Rosją – mówi nam nieoficjalnie polski dyplomata.

współpraca Anna Słojewska

W piątek w szeroko komentowanym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przyznał: „Prezydent Joe Biden utożsamia Europę z Niemcami. Nord Stream 1 i 2 to miały być projekty służące rozbijaniu jedności Zachodu. W tę rosyjską pułapkę dał się złapać rząd Niemiec, teraz wpada w nią administracja Joe Bidena”.

Przeczytaj: Zbigniew Rau: Amerykanie nie znaleźli dla nas czasu

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Kraj
Załamanie pogody w weekend. Miejscami burze i grad
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił