Narodowy Dzień Życia, który przypada 24 marca, będzie obchodzony w tym roku po raz szósty. Kampania - podobnie jak w latach ubiegłych - ma promować pozytywne wzorce i budować przyjazny klimat wokół rodziny.
Według badań CBOS 87 proc. Polaków uważa, że starsi ludzie są potrzebni innym. Ponad połowa młodych ludzi (56 proc.) twierdzi, że zawdzięcza coś dziadkom. Najczęściej są to: poczucie, że jest się kochanym (71 proc.), wiara religijna (59 proc.), zasady moralne (58 proc.), znajomość dziejów rodziny (55 proc.), miłość do ojczyzny (49 proc.) czy znajomość historii (46 proc.).
Aleksander Zioło z Warsztatów Analiz Socjologicznych podkreśla, że rodzina w największym stopniu daje Polakom poczucie szczęścia, a tradycją, którą niezmiernie cenią, są spotkania dziadków z wnuczętami. Od dziadków dzieci uczą się tradycyjnych wartości i doświadczają bezwarunkowej miłości. Dziadkowie wnoszą do rodziny płynącą z doświadczenia mądrość, kształtują rodzinną tożsamość, podtrzymując pamięć o przeszłości. Aktywne uczestnictwo w życiu rodziny daje im poczucie, że są potrzebni. Często pomagają w opiece nad dziećmi, choć nie jest dobrze, gdy usiłują zastępować rodziców.
Wojciech Warecki - psycholog, autor książki o tym, jak być dobrą babcią i dobrym dziadkiem - podkreśla, że w dobrej rodzinie jest miejsce dla wszystkich pokoleń. Podczas gdy rodzice są bardziej zaangażowani w codzienne sprawy - pracują, odpowiadają za dzieci, chodzą na wywiadówki itd. - dziadkowie mają większy dystans do codzienności, zawsze mają czas dla wnuków, potrafią słuchać, mogą zapewnić im atrakcje zupełnie inne od tych, które oferują rodzice.
Ambasadorem tegorocznej kampanii towarzyszącej obchodom Dnia Życia został Jan Kobuszewski. W Internecie i TVP1 można zobaczyć spot reklamowy z udziałem jego rodziny.