Dane pochodzą z podsumowanego w minioną środę jesiennego liczenia kozic dokonywanego przez przyrodników z polskiego i ze słowackiego TPN. – Mamy największą liczbę kozic w historii liczenia tych zwierząt na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – twierdzi specjalista ds. tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Akcję przeprowadzono równocześnie po obu stronach gór i okazało się, że w całych Tatrach żyje 1096 kozic – o 24 więcej niż w roku 2011. Po naszej stronie doliczono się 286 zwierząt. Dotąd rekordowy był rok 1986, w którym to w polskich Tatrach żyło 271 kozic.

Specjaliści zwracają uwagę, że liczba kozic w Tatrach rośnie systematycznie. Podczas ubiegłorocznego, jesiennego liczenia kozic oszacowano ich liczebność na 929 sztuk. Jesienią 2010 roku doliczono się 841 zwierząt. Przyrodnicy szczególnie cieszą się z odkrycia dużej liczby młodych.

Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku.

Kozica to ważny gatunek, bo jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Także dlatego jest gatunkiem chronionym od drugiej połowy XIX wieku. „Ustawa względem zakazu łapania i sprzedawania zwierząt alpejskich właściwych Tatrom, świstaka i dzikich kóz" uchwalona w Sejmie Galicyjskim we Lwowie 5 października 1868 roku była pierwszym na świecie parlamentarnym aktem o ochronie gatunkowej zwierząt. Była to odpowiedź na działalność góralskich myśliwych, tzw. koziarzy, których aktywność doprowadziła wówczas tatrzańskie kozice nieomal do wymarcia.