1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy tez stawać siew dłuższej perspektywie superpaństwem?
Nie jestem przekonany co do koncepcji superpaństwa. To, co ważne dzisiaj to odparcie antyintegracyjnych ataków różnych grup politycznych i państw. I powrót do solidarności europejskiej, co na nowo uświadomiła nam Ukraina. Majdan stał się sercem Europy. Trzeba wzmacniać przejrzystość działań instytucji europejskich i budować warunki dla demokracji partycypacyjnej obywatelom Europy, także poprzez wykorzystanie nowych kanałów komunikacji - konsultacje on-line i współtworzenie rozwiązań (crowdsourcing). A to oznacza, że dobra integracja działań Parlamentu, silnej merytorycznie Komisji z dobrym przywództwem oraz Rady Europejskiej, gdzie będą się lepiej ucierały interesy państw i całości Europy - jest na dzisiaj najlepszą receptą na wzmocnienie integracji. Należy to zrobić tak, by nie tworzyć presji na tych uczestników rozwoju procesu integracji, którzy mają więcej wątpliwości. De facto to jest droga otwierająca perspektywę federalizacji, ale z jasnym określeniem autonomii i niezależności w istotnych krajowo sprawach.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska powinna przystąpić do Euro, jest to w jakiejś mierze zdecydowane w traktacie akcesyjnym. Istotna jest kwestia: kiedy? Z jednej strony po doświadczeniach kryzysowych nie powinno być nadmiernego pośpiechu, trzeba dobrze oszacować moment i powiązać go z kondycją całej polskiej gospodarki oraz kondycją polskich gospodarstwa domowych. Lepiej wdrażać ten proces na fali wzrostu i stabilności rozwojowej. Z drugiej strony, dobrze byłoby przygotowywać się permanentnie, analizować poziom gotowości instytucji, przepisów i finansów publicznych - tak żeby móc określać, co jeszcze jest na tej mapie drogowej do Euro do zrobienia. Z trzeciej strony: należy pracować nad politycznym porozumieniem wokół tej sprawy, łącznie z otwartością na ewentualny test referendalny, bo przecież wejście do Euro wymaga zmiany Konstytucji, a to z kolei odpowiedniej większości w polskim parlamencie. I po czwarte - nie okreslając dzisiaj daty i czyniąc ją wypadkową wielu czynników, nie wolno dać się zepchnąć w Europie do pozycji outsidera właśnie z powodu bycia w grupie krajów poza strefą Euro. Nie do zaakceptowania są dwie Europy: strefy Euro oraz strefy poza.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?