Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"

Tomasz Krzyżak oraz Piotr Litka zostali nominowani do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa” za cykl „Kościół tysięcy skrzywdzonych”, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 01.12.2023 12:51

Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"

Foto: Anna Szwaja, Robert Gardziński

Nominowani w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa (w kolejności alfabetycznej według nazwisk autorów):

1. Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner – Onet „Doktor, szaman, celebryta. Jak uwierzyliśmy w bajkę o niezwykłym lekarzu”
2. Paweł Figurski, Mateusz Ratajczak, Patryk Słowik – Wirtualna Polska „Syndykat”
3. Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik – „Czarno na białym” TVN24 Cykl „Zakładnicy umowy”
4. Tomasz Krzyżak, Piotr Litka – „Rzeczpospolita” Cykl „Kościół tysięcy skrzywdzonych”
5. Dariusz Kubik, Grzegorz Łakomski – „Czarno na białym” TVN24 Cykl „Do spółki z PiS”
6. Piotr Miączyński – Wyborcza.biz „Leki na odchudzanie ozłocą Big Pharmę. Miliony zdesperowanych osób mogą zacząć je przyjmować nawet przez całe życie”
7. Bianka Mikołajewska – Wirtualna Polska „Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi 'dobrej zmiany'"

W tym roku na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się cykl tekstów „Kościół tysięcy skrzywdzonych” autorstwa Tomasza Krzyżaka oraz Piotra Litki. Opublikowaliśmy listę księży podejrzanych i skazanych za przestępstwa seksualne w czasach PRL. W czasach Polski Ludowej (1944–1989) władze państwowe zajmowały się co najmniej 130 przypadkami, w których doszło lub mogło dojść do wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby związane z Kościołem – wynikało z pionierskiej kwerendy archiwalnej, którą przeprowadzili dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Przed nami nikt w Polsce takiej kwerendy nie przeprowadził – ani historycy, ani dziennikarze, ani kościelne czy państwowe instytucje. Jej wyniki sugerują, że skala wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych była w Polsce ogromna. „Nie tylko ustaliliśmy liczbę spraw podjętych przez władze PRL, ale zyskaliśmy także obraz postępowania państwa i Kościoła wobec sprawców oraz ich dalszych losów – po ukaraniu bądź gdy kary uniknęli. Dokładniejsze szacunki i wyciągnięcie dalej idących wniosków wymagałoby dalszych badań, także w kościelnych archiwach” – podkreślali Tomasz Krzyżak i Piotr Litka. 

Czytaj więcej

Marek Kozubal nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "News" za tekst w rp.pl

Nagroda Grand Press 2023

Grand Press organizowany jest od 1997 roku przez magazyn „Press”. Od 2023 roku wyłącznym organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Do tegorocznej rywalizacji w konkursie Grand Press ponad 300 autorów z polskich redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych zgłosiło 555 materiałów. Fundacja Grand Press ogłasza nominowanych do finału w ostatnich dwóch kategoriach głównych: Wywiad oraz Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa.

Jury konkursu Grand Press 2023 w składzie: Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska", SGL), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita"), Jerzy Domański („Przegląd"), Magda Jethon (Radio Nowy Świat), David McQuaid (korespondent amerykański w Polsce), Edward Miszczak (Telewizja Polsat), Mateusz Sosnowski (TVN24), Anna Śmigulec (Wirtualna Polska), Marek Twaróg („Presserwis"), Michel Viatteau (Agence France-Presse) oraz Jacek Żakowski (pierwszy Dziennikarz Roku, „Polityka”) po ocenie prac w etapie preselekcji nominowało do finału 13 materiałów.

Gala Grand Press odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. 

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii