„Rosjanie bliżej Możejek” – tak otwiera swoją pierwszą stronę „Dziennik Gazeta Prawna”. W ten sposób kolejna fala spekulacji nad przyszłością największej polskiej inwestycji zagranicznej, czyli litewskiej rafinerii należącej do Orlenu odebrała czytelnikom radość ze srebrnego medalu Justyny Kowalczyk w biegu sprinterskim techniką klasyczną. W „DGP” Justyna spadła na drugie miejsce w hierarchii informacji. A przecież naród pragnie bohaterów. A interesy z Rosjanami do tej kategorii się nie zaliczają.
„Srebro na ostatniej prostej” – otwiera „Gazetę Wyborczą”. „Srebrna polska strzała”, „Kowalczyk biegła wczoraj wyśmienicie” – pisze dziennik i podkreśla, że po sobotnim medalu Adama Małysza igrzyska w Vancouver znów srebrne dla Polski. Ale radość znów mącą problemy na Wschodzie. „Rozprawa z Polakami” na Białorusi to kolejny akt antypolskich działań władz tego kraju. „Dom Polski w cudze ręce” – dodaje „Rzeczpospolita” pisząc o represjach reżimu Łukaszenki wobec Polaków. Wschód zdecydowanie nie pozwala nam skupić całej uwagi na igrzyskach.
A przecież – tradycyjnie – mamy jeszcze kilka szans na sukces. „Jeszcze mnie nie przekreślajcie” – prosi na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Sikora. „Sikora – medal możliwy, byle nie pudłował” – pisze „Gazeta Wyborcza”, mówiąc o dzisiejszej, przedostatniej okazji zdobycia medalu przez naszego biathlonistę. „Strzelanie na wagę złota” – dodaje „Rzeczpospolita”, do medalowych szans dorzucając jeszcze „Frontside i inne atrakcje”. To pretekst do zastanowienia, czy Paulina Ligocka, fruwając dziś nad lodową rynną, wykręci snowboardowy medal w halfpipie. „Ligocka liczy na Haakon flip” – nonszalancko dorzuca „Dziennik Gazeta Prawna”. W ten sposób każdy, nawet najbardziej nieobeznany z tą dyscypliną kibic będzie chciał zobaczyć występ snowboardzistki wykręcającej Haakona. A jak doda się do tego „Najszybszą Polkę od 34 lat”, czyli Ewelinę Staszulonek, która zdobyła ósme miejsce w saneczkarskich jedynkach, można uznać, że przydługa i męcząca zima powinna nam jednak zabezpieczyć zarówno potencjalnych, jak i prawdziwych bohaterów.
[b]Skomentuj [link=http://blog.rp.pl/romanski/2010/02/18/polska-pragnie-bohaterow/]na blogu[/link][/b]