Aby muzeum nie było karykaturą historii

Dom Historii Europejskiej. Wystawa ma bardziej uwypuklić zasługi chrześcijaństwa i zbrodnie komunizmu – chce tego grupa europosłów z nowych państw UE

Publikacja: 16.12.2008 04:11

Adam Bielan, wiceszef PE

Adam Bielan, wiceszef PE

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Inicjatorem zmian w projekcie wystawy jest polski historyk i eurodeputowany Wojciech Roszkowski. – Gdyby zrealizować ten projekt w pierwotnym kształcie, byłaby to karykatura historii Europy – mówi „Rz”. Listę 43 poprawek przygotowali europosłowie zgromadzeni w nieformalnej grupie „Zjednoczona Europa, zjednoczona historia”. Wczoraj wieczorem na posiedzeniu prezydium Parlamentu Europejskiego zgłosił je polski wiceprzewodniczący Adam Bielan z PiS.

– Prezydium przyjęło ostatecznie projekt z dołączonym aneksem z poprawkami. Będzie to podstawa dalszych prac nad koncepcją wystawy – mówi „Rz” Bielan. W styczniu prezydium powoła trzy grupy: polityczną, historyków i organizacyjną. – Będziemy się starali o polskiego przedstawiciela, wspólnego dla różnych grup politycznych, przynajmniej w grupie ekspertów – dodaje Bielan. To oni przygotują ostateczny kształt Domu Historii Europejskiej.

[wyimek]Projekt i aneks z poprawkami będą podstawą dalszych prac nad koncepcją wystawy[/wyimek]

Autorzy poprawek chcą podkreślenia roli chrześcijaństwa – na równi z filozofią grecką i prawem rzymskim – w tworzeniu cywilizacji europejskiej. Nie zgadzają się też na datowanie jego początku na IV wiek i określenie go jako „kombinacji żydowskiej tradycji i zorganizowanego Kościoła”.

W dalszej części dziejów, we fragmentach istotnych dla Polski, wspominają o konieczności umieszczenia w projekcie odsieczy wiedeńskiej i roli przymierza polsko-litewskiego w powstrzymaniu inwazji tureckiej. A potem przypominają o trzykrotnym rozbiorze Polski.

W dziejach nowszych, na których ma się skupiać wystawa, poprawki mówią m.in. o wojnie polsko-bolszewickiej, zbrodniach Gułagu, wielkim głodzie na Ukrainie, polskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Europosłowie postulują też dodanie Okrągłego Stołu. W oryginalnej koncepcji jest znaczący fragment poświęcony „Solidarności” i Janowi Pawłowi II, ale – zdaniem autorów zmian – nie zaznaczono związku między tymi wydarzeniami z początku lat 80. a upadkiem muru berlińskiego w 1990 r. Europosłowie chcą też, by przy projekcie uwzględniono wrażliwość mniejszych narodów Europy m.in. z krajów bałtyckich i Bałkanów.

Dom Historii Europejskiej ma powstać w 2014 r. w jednej z europejskich stolic. Ma pokazać wspólne elementy dziejów Europy prowadzące do jej integracji. Muzeum jest pomysłem przewodniczącego PE Hansa-Gerta Pötteringa, ale ostateczną zgodę wyda prezydium PE.

Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku