Tożsamości zatrzymanych nie podano.

Rzecznik ABW mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że Agencja we współpracy z amerykańską służbą ds. zwalczania przestępczości narkotykowej (DEA) oraz policją kolumbijską rozbiła międzynarodową grupę, zajmująca się przemytem narkotyków na ogromną skalę i zlikwidowano kanał przerzutowy narkotyku z Ameryki Południowej przez Polskę do Europy Zachodniej.

Przejęto 1134 kg kokainy o wartości rynkowej ponad 500 mln złotych. Osiem osób usłyszało zarzut usiłowania wprowadzenia do obrotu środków odurzających w znacznej ilości, siedem trafiło do aresztu.

Szef warszawskiego wydziału Prokuratury Krajowej Robert Majewski powiedział, że wśród zatrzymanych nie ma obywateli Polski; są zaś "obywatele państw Europy i Ameryki Południowej".

W całym 2008 roku w Polsce przechwycono 23,5 kg kokainy.

[ramka][b]Komunikat ABW[/b]

W ubiegłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmująca się przemytem narkotyków na ogromną skalę. Funkcjonariusze Agencji przejęli 1134 kg kokainy o wartości rynkowej ponad 500 mln złotych. Tym samym zlikwidowany został kanał przemytu kokainy z Ameryki Południowej przez Polskę do krajów Europy Zachodniej. Zatrzymano dziewięć osób, w tym przedstawicieli karteli kolumbijskich oraz członków grup przestępczych z Europy Zachodniej.

Sukces operacji był możliwy dzięki wielomiesięcznej współpracy z amerykańską służbą ds. zwalczania przestępczości narkotykowej (DEA) oraz policją kolumbijską.

Na terenie Polski działania ABW wspierała Straż Graniczna.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Wydział X Prokuratury Krajowej w Warszawie, który nadzoruje śledztwo w tej sprawie, przedstawił ośmiu osobom zarzut usiłowania wprowadzenia do obrotu środków odurzających w znacznej ilości. Wobec siedmiu zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Jeden z podejrzanych został zwolniony po wpłaceniu poręczenia majątkowego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania osób podejrzanych o udział w organizacji tego przemytu.[/ramka]