Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.06.2019 12:40 Publikacja: 28.06.2019 00:01
Foto: tv.rp.pl
Polska naruszyła unijne prawo obniżając wiek emerytalny polskich sędziów Sądu Najwyższego - orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę na ustawę o SN. Sprawa dotyczy ustawy z lipca 2017 r., która ustanowiła nowe zasady przechodzenia w stan spoczynku przez polskich sędziów. Zgodnie z nimi, wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, chociaż wcześniej wynosił on 67 lat dla obu płci. KE zaskarżyła ustawę w październiku 2018 roku i poprosiła, żeby unijny Trybunał nakazał Polsce wstrzymanie się z wysyłaniem sędziów na emeryturę do czasu wydania przez TS ostatecznego wyroku. Trybunał tak zrobił. Polska w międzyczasie sama zmieniła ten przepis i zaapelowała do Komisji o wycofanie skargi jako bezzasadnej. Ta jednak odmówiła uznając, że werdykt jest potrzebny, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Tym bardziej, że Polska mogłaby prawo zmienić po raz kolejny, tak jak to robiła w przeszłości.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Warszawa zajęła 56. miejsce w najnowszym rankingu QS Best Student Cities 2026, który ocenia miasta na całym świe...
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko zastanawiają się, dokąd zmier...
Po 13 latach nieobecności, Wizz Air ogłosił powrót na lotnisko Warszawa-Modlin. Roland Tischner, dyrektor ds. op...
Ponad 8 mln zł odszkodowań wypłacili już ubezpieczyciele osobom poszkodowanym w pożarze w Ząbkach. W budynku ube...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W ciągu ostatnich dwóch lat z warszawskich podwórek ubyło ponad 2130 kotów wolno żyjących – wynika z danych urzę...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas