1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Istnieją przede wszystkim dwie drogi powstawania państw, spośród których jedna jest szczególnie trwała. Pierwsza z nich, oddolna, wtedy, kiedy podstawą instytucjonalnej organizacji jest naród. Druga, odgórna, która zaczyna się od powstania państwa poprzez podpisanie aktu powołującego jakiś byt do istnienia. Pierwsza z nich jest trwalsza, bowiem wspólnota, która tworzy takie państwo, ma wspólny język, wspólną kulturę, historię, tradycję - czyli zbiór elementów, które dla państwa są fundamentalne. Polacy różnicą się znacząco od Portugalczyków, Grecy od Brytyjczyków. Nie wydaje się, aby w ogóle było to realnie możliwe powstanie superpaństwa, które zunifikowałoby te cztery różne nacje. Zupełnie czymś innym jest związek państw, które ustalają wspólną politykę dla różnych obszarów swojego działania. Taka forma Unii Europejskiej zupełnie nie zagraża istnieniu państw narodowych.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Może się wydawać, że przyjęcie wspólnej waluty przez różne kraje Unii Europejskiej powinno sprzyjać pogłębieniu się integracji. Niestety jednak, kryzys w Portugalii, czy Grecji, jest wynikiem istnienia jednej waluty. Wbrew temu, co można myśleć, wspólna waluta nie ułatwia handlu międzynarodowego, a generuje dodatkowe problemy. Okazuje się bowiem, że państwa, które "zyskują" w relacji do innych, później muszę wspomagać gospodarkę państw upadających. Widać zatem, że wspólna waluta nie służy nawet Unii Europejskiej, bowiem w dalszej kolejności może być przyczyną pojawiających się antagonizmów między państwami. Wspólna waluta to zły pomysł, które okazuje się, nie wychodzi na dobre, ani Unii, ani państwom narodowym. Polska nie powinna wchodzić zatem do Unii Walutowej i przyjmować Euro.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?