Rząd zamierza uchylić zakaz pracy kobiet na najcięższych stanowiskach w kopalniach. Myśli pani, że będzie wiele chętnych do pracy na przodku?
Małgorzata Terlikowska: Kobiety będą się o te stanowiska biły... Oczywiście to żart. Nie wiem, po co ktoś chce tworzyć taką fikcję. Wiadomo, że kobiety nie chcą pracować w tak trudnych warunkach, wymagających ogromnej siły fizycznej i odporności. Jesteśmy słabsze, więc nie ma co tworzyć nam na siłę miejsc pracy pod ziemią. W ten sposób nie uszczęśliwi się realnie kobiet, najwyżej – unijnych biurokratów i zwolenników teorii gender.
Skoro kobiety i tak nie chcą tam pracować, to dlaczego im tego prawnie zakazywać? Może to rzeczywiście jest niepotrzebny zakaz...
Rozumiem, że tego typu pracę mają wykonywać ludzie młodzi, będący w pełni sił rozrodczych. Niewykluczone zatem, że praca pod ziemią, w ekstremalnie trudnych warunkach, może mieć wpływ na zdrowie i płodność kobiet. Zakaz takiej pracy to więc ochrona, a nie dyskryminacja.
Tylko że nikt kobietom nie będzie kazał pracować w górnictwie. Może niech same wybierają, czy chcą ryzykować zdrowie. Po co uszczęśliwiać je na siłę?