Mistrzowskie drogi na skróty

Tomasz Kurach, psycholog sportu, Uniwersytet SWPS

Publikacja: 07.08.2019 18:55

Tomasz Kurach

Tomasz Kurach

Foto: archiwum prywatne

Trwa śledztwo w sprawie śmierci w areszcie śledczym boksera Dawida Kosteckiego. W historii było trochę sportowców, którym stawiano ciężkie zarzuty: O.J. Simpson, Mike Tyson, Oscar Pistorius. Czy istnieje korelacja między sportem a agresją?

Nie doszukiwałbym się związku między samym sportem a zachowaniami agresywnymi. Większą rolę odgrywa dyscyplina, jaką dany zawodnik uprawia. Na pewno sporty kontaktowe i sporty walki charakteryzują się dużymi emocjami i większą akceptacją agresji, np. piłka nożna, boks czy karate. Mówimy tu o sportach, w których występuje bezpośredni fizyczny kontakt z przeciwnikiem.

Agresja z boiska czy ringu może przenieść się do życia?

Znaczenie ma doświadczenie zawodnika i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Inną kwestią jest wpływ środowiska na danego sportowca. Często nie do przecenienia jest rola trenera. Stosowanie dopingu również ma wpływ na zachowanie człowieka, co może przekładać się na wzmożoną agresję i ograniczenie świadomości.

Przyjęło się uważać, że rywalizacja sportowa uszlachetnia ludzi.

Zwróćmy uwagę na wysokie wymagania, jakie są dziś w sporcie. Sportowcy są pod ciągłą presją i w stresujących sytuacjach mogą sobie nie radzić. Również z tego powodu może im być łatwiej uciekać się do czynów niezgodnych z prawem.

Nawet kiedy już zakończyli karierę?

Koniec kariery bywa trudny. Mimo świetnej kariery wiele spraw prywatnych się nie ułożyło. Możliwe też, że poszukują adrenaliny, którą mieli na co dzień. Jednocześnie od sławnych i utytułowanych zawodników wymagamy więcej. To pokłosie myślenia, że skoro dobrze radzili sobie na boisku, to równie dobrze powinni radzić sobie w życiu.

Czy sława może mieć wpływ na przestępcze zachowania sportowców?

Paradoksalnie gdy zawodnik odnosi sukces, może być on dla niego zgubny, ponieważ nie musi być na niego gotowy. Czasem sukces sprawia, że pojawiają się nowe możliwości, kontrakty i ludzie, którzy namawiają, by pójść na skróty. Sport to miejsce, gdzie pojawiają się silne emocje i jeśli nie udaje się osiągnąć sukcesu według zasad, to przychodzi pokusa, by je złamać. W sporcie i w życiu.

Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej