Desant komandosów na Ursynowie

17 maja na przedpolu góry Trzech Szczytów na Ursynowie odbędzie się Dzień Cichociemnych. Z bliska będzie można zobaczyć m.in. komandosów z jednostki wojskowej Grom.

Publikacja: 11.05.2015 15:47

Ubiegłoroczny piknik

Ubiegłoroczny piknik

Foto: Materiały Organizatora

Piknik militarno-historyczny odbędzie się w godz. 12 – 19 na terenie zielonym na przedłużeniu ul. rtm. W. Pileckiego w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Jego celem jest uczczenie pamięci Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Być może w oficjalnej części pikniku weźmie udział Cichociemny Aleksander Tarnawski ps. Upłaz.

To legendarna postać, oficer wojsk pancernych, wyborny spadochroniarz. "Upłaz" został zrzucony do Polski w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji "Weller 12" dowodzonej przez kpt. Edwarda Bohdanowicza. Zrzut odbył się koło wsi Baniocha niedaleko Warszawy. Tarnawski dostał przydział do Okręgu Nowogródek AK, gdzie dotarł jako członek organizacji "Todta". Służył jako oficer 3 kompanii 7 Batalionu 77 Pułku Piechoty AK. Po operacji AK "Ostra Brama" i zajęciu tych terenów przez sowietów, przedostał się przez Grodno, Białystok i Lublin do Otwocka. W 1945 roku otrzymał pracę w Polskim Radiu w Warszawie. Później pracował w kopalni węgla kamiennego, następnie był pracownikiem Politechniki Śląskiej, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. Aleksander Tarnawski jest inżynierem chemikiem. 7 września 2014 roku, w wieku 93 lat, wykonał skok spadochronowy.

Podczas tegorocznego pikniku zostaną zaprezentowane m.in. ciężkie pojazdy wojskowe, wyposażenie i uzbrojenie używane przez Cichociemnych i współczesne jednostki specjalne. Przewidywane są także gry terenowe  odwołujące się do historii Cichociemnych. Atrakcją będzie skok spadochronowy przygotowany przez jednostkę wojsk specjalnych GROM i Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Na scenie wystąpią m.in. Orkiestra Wojskowa w Warszawie oraz Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Ponadto odbędą się rekonstrukcje historyczne, m.in. pokaz dynamiczny akcji bojowej sił specjalnych przygotowany przez Stowarzyszenie Obrona Narodowa.pl., inscenizacja historyczna odbioru skoczka Cichociemnego przez oddział partyzantów AK przygotowana przez stowarzyszenie Obrona Narodowa.pl i Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Parasol", będzie można także zobaczyć obozowisko wojskowe.

W czasie pikniku będzie można dotknąć broń historyczną i wyposażenie używane przez Cichociemnych, uzbrojenie i wyposażenie Jednostki Wojskowej GROM, obejrzeć pokazy pierwszej pomocy medycznej z użyciem fantomów oraz naukę pierwszej pomocy medycznej, a także pokazowe walki.

Organizatorem pikniku jest Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Jednostką Wojskową GROM oraz Fundacją Edukacji dla Bezpieczeństwa i Fundacją Sprzymierzeni z GROM.

"Rzeczpospolita" ma patronat nad wydarzeniem.

Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA