Reklama
Rozwiń

Śmierć satelity Corot

Corot, łowca planet poza Układem Słonecznym, ostatecznie przestał funkcjonować

Aktualizacja: 11.01.2013 12:26 Publikacja: 11.01.2013 12:20

Śmierć satelity Corot

Foto: AFP/NASA

Awarii uległ 2 listopada, prowadzone od tego momentu próby ponownego uruchomienia urządzenia nie powiodły się. Żadne informacje naukowe nie są już przekazywane na Ziemię. Poinformowała o tym dr Annie Baglin z astronomicznego Obserweatorium w Paryżu, dyrektor naukowy misji Corot.

Corot to skrót od "Convestion, rotation et transits planetaires". Operatorem satelity jest Europejska Agencja Kosmiczna ESA, ale w jego budowie uczestniczyły: Francja, Belgia, Niemcy, Austria, Hiszpania i Brazylia.

27 grudnia 2006 r rosyjska rakieta Sojuz, wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wyniosła w przestrzeń satelitę ważącego 670 kg. Umieściła go na orbicie polarnej, 896 km ponad Ziemią.

Corot został zbudowany do poszukiwania planet i badania struktury gwiazd. 3 maja 2007 odkrył swoją pierwszą planetę - Corot-Exo-1b - gazowego olbrzyma w gwiazdozbiorze jednorożca, oddaloną od Ziemi o 1500 lat świetlnych.

Pod koniec 2009 r awarii uległ detektor satelity, jego "oko". Udało się wówczas uruchomić detektor zapasowy. Niestety, 2 listopada 2012 to zapasowe urządzenie także przestało funkcjonować, dosłownie kilka dni po tym jak ESA zapowiedziała kontynuowanie misji Corot do 2016 roku.

Zdaniem specjalistów z ESA, przyczyną obu awarii były anomalie magnetyczne naszej planety i towarzyszące im zwiększone promieniowanie kosmiczne.

- Bilans dokonań satelity Corot jest zadowalający - powiedziała dr Annie Baglin. - Odkrył on 30 planet poza Układem Słonecznym oraz około 200 tzw. kandydatur czyli obiektów, których istnienie trzeba potwierdzić innymi obserwacjami.

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS