Nie ma wolności bez solidarności. Ale też bez prawdy

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Publikacja: 13.08.2018 18:41

Nie ma wolności bez solidarności. Ale też bez prawdy

Foto: materiały prasowe

Rz: Od wtorku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie można obejrzeć plenerową wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności". Jaki jest cel wystawy?

Michał Senk: Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czasach PRL przygotowywały nas do odzyskania niepodległości. Natomiast pozostała część jego spuścizny, zawarte w niej np. nawoływanie do mądrego korzystania z wolności, to obszar nie do końca znany. Kojarzymy Jana Pawła II ze wspieraniem Solidarności, a zapominamy, że papież także solidarność przez małe „s" stawiał w centrum uwagi jako źródło rozwiązywania problemów. Poprzez wystawę chcemy pokazać, że wolność w ujęciu Jana Pawła II nie oznacza jedynie niepodległości.

Na czym zatem polega przesłanie wolności Jana Pawła II?

Związane jest z czterema kluczowymi wartościami. Papież uważał, że nie ma wolności bez ofiary, prawdy, solidarności i miłości. Mówiąc, że nie ma wolności bez ofiary – ten obszar dotyczy głównie niepodległości – chcemy wskazać, oczywiście zachowując wdzięczność dla tych, którzy 100 lat temu czy w czasie II wojny światowej walczyli za ojczyznę, że współczesna wolność niekoniecznie oznacza oddanie życia za ojczyznę. Powinna być ona rozumiana jako życie dla ojczyzny.

Wystawa będzie poświęcona także związkom Jana Pawła II z kulturą (nie ma wolności bez prawdy), budowaniu solidarnego społeczeństwa (nie ma wolności bez solidarności) i ważnym wartościom w życiu społecznym (nie ma wolności bez miłości).

Czyli chcą państwo pokazać aktualny wymiar nauki Jana Pawła II.

Chcielibyśmy skłonić Polaków do odpowiedzi na pytanie: „A ty co zrobisz ze swoją wolnością?". Chcemy pokazać głęboki, indywidualny wymiar wolności. Wzywając przy tym do jej szanowania, by później np. nie mówiono, że w Polsce nie ma wolności, że wciąż trwa komunizm. Taka narracja to obelga dla ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę.

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre