Dziś Boże Ciało. To uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne ulicami miast do czterech ołtarzy. Uczestnictwo w nich jest publiczną manifestacją wiary.

Ale w tym roku mamy epidemię, dlatego w części parafii nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromniejsze - wokół kościoła.

W części diecezji zamiast procesji centralnych biskupi postanowili przejść z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy przygotowanych w czterech świątyniach i tam odczytać fragmenty Ewangelii przygotowane na tę uroczystość.

W Warszawie o godz. 10. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza Święta koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. Po niej wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego.

Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W Poznaniu centralna procesja eucharystyczna wyruszy z kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała po mszy świętej o godz. 10 i przejdzie następującymi ulicami: Krakowska, Garbary, Wielka, Chwaliszewo, Ostrów Tumski. Zakończenie procesji przewidziane jest na godz. 13.

W Krakowie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się o godz. 9 przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Po niej Traktem Królewskim wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem.

- Należy pamiętać, by również w czasie jej trwania przestrzegać wyżej wymienionych reguł. Dla bezpieczeństwa prosimy, aby w procesji zachować większe odstępy między poszczególnymi grupami wiernych reprezentującymi: zgromadzenia zakonne, bractwa, stowarzyszenia, asysty procesyjne, wspólnoty parafialne, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież – apeluje krakowska kuria.

O obowiązującym wciąż reżimie sanitarnym w specjalnym komunikacie przypominał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

– Zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów – napisał.

Zachęcał też duchownych, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust.

- Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust – apeluje abp Gądecki.

I prosi, by dołożyć wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary. Biskupi zachęcają dziś  wiernych do osobistej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu.