Tylko repertuar kościelny na ślubie w świątyni

Kolejna diecezja wprowadza ograniczenia w repertuarze wybieranym na śluby kościelne. Tym razem płocka. Tamtejsza kuria chce, by zespoły i wokaliści grający podczas ceremonii przeszły obowiązkowy kurs.

Aktualizacja: 26.07.2020 10:48 Publikacja: 26.07.2020 10:19

Tylko repertuar kościelny na ślubie w świątyni

Foto: Pexels

- Śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja biskupa płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie mszy św. z udzielaniem ślubu - tłumaczy płocka kuria.

Na swojej stronie opublikowała ona specjalny komunikat w tej sprawie. - Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii - napisano w dokumencie.

A jak zauważa, ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum" im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, osoby wykonujące śpiewy podczas mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

- Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane" – zapowiada ks. Sadowski.

Podkreśla on, że muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. - Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii" – tłumaczy diecezjalny ekspert.

Dlatego płocka kuria zaplanowała specjalne kursy dla muzyków i zespołów grających podczas ślubów kościelnych, w ramach, których będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa.

- Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami biskupa płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej - podaje tamtejsza kuria. Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku.

Jest on obowiązkowy dla wokalistów i zespołów, który występują podczas kościelnych ślubów, bo od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

To nie pierwsza diecezja, która wprowadza ograniczenia muzyczne podczas uroczystości kościelnych. Już cztery lata temu na taki krok zdecydowała się kuria z Włocławka.

Biskup włocławski Wiesław Mering wprowadził zakaz śpiewania na ślubach i pogrzebach kościelnych utworów świeckich, takich jak "Hallelujah" Leonarda Cohena czy "Serce matki" Mieczysława Fogga.

- Śpiewanie na pogrzebie pięknej i rzewnej pieśni Mieczysława Fogga „Serce Matki" jest nie do przyjęcia, podobnie jak śpiew „Hallelujah" Leonarda Cohena na ślubie - napisał duchowny w wydanym przez siebie dokumencie.

Przypomniał w nim, również watykańskie przepisy liturgiczne oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. - Nic co świeckie, nie powinno mieć miejsca w naszych kościołach- dodał biskup, tłumacząc, że nawet utwory wybitnych muzyków, jeśli nie zawierają inspiracji religijnych, nie dotrą do wiernych.

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący