– Wrzucamy mocny, drugi bieg – mówił na wczorajszej konferencji Piotr Gaweł, przewodniczący Zespołu do spraw Powołania Centrum Opatrzności Bożej.
Abp Kazimierz Nycz przedstawił zmiany, jakich dokonał w prowadzeniu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita powołał Centrum Opatrzności Bożej, którego częścią jest świątynia, w przetargu wyłoniony został nowy wykonawca obiektu, on zaś ustanowił Dzień Dziękczynienia. Centrum powstało przez oddzielenie pomieszczeń o charakterze kulturalno-muzealnym, które zajmują trzy czwarte powierzchni kompleksu, od świątyni. Było to niezbędne, aby centrum mogło skorzystać z pieniędzy z budżetu przeznaczonych na budowę wotum narodu. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Sejm przeznaczył na ten cel 30 mln złotych. Pieniądze wykorzystane zostaną na budowę multimedialnych muzeów Jana Pawła II, prymasa Wyszyńskiego, panteonu wielkich Polaków, centrum edukacyjno-kulturalnego. – Chcemy działać na podstawie najwyższych standardów i przejrzystości finansowej – deklarował Piotr Gaweł.
– My za mało jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom. Za rzadko używamy słowa dziękuję, a mamy za co Bogu dziękować – mówił abp Nycz. Wymienił nie tylko Konstytucję 3 maja, której uchwalenie było bezpośrednim powodem podjęcia przez Sejm Czteroletni zobowiązania budowy Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum narodu, ale też odzyskanie przez Polskę wolności, a także za osobę papieża Polaka i prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Dlatego abp Nycz ustanowił pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia. W tym roku przypada ona 1 czerwca. – Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać również naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca – tłumaczył abp Nycz. – W czerwcu 1989 roku wołaliśmy też, że mamy wolną Polskę.
W Dzień Dziękczynienia w kościołach w całym kraju pieniądze zebrane na tacę przeznaczone będą na budowę Centrum Opatrzności Bożej.