Penitencjaria Apostolska to najwyższy sąd Kościoła rzymskokatolickiego, rozpatrujący sprawy sumienia. W specjalnym dekrecie poinformował w piątek, że odpust zupełny udzielany jest wiernym dotkniętym przez koronawirusa, poddanym reżimowi kwarantanny w szpitalach lub we własnych domach. Warunkiem otrzymania odpusty jest wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, łączenie się duchowo, za pośrednictwem mediów, z celebracją mszy, odmówienie Różańca, odprawienie Drogi Krzyżowej lub nawet odmówienie samego Credo i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny.
„Powinno być to połączone z wolą spełnienia zwykłych warunków odpustu, czyli przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, komunii świętej oraz odmówienia modlitwy według intencji Ojca Świętego, kiedy to stanie się możliwe” – czytamy w dekrecie.
„Penitencjaria Apostolska udziela pod tymi samymi warunkami odpustu zupełnego tym wiernym, którzy będą modlić się w intencji ustania epidemii i umocnienia tych, którzy cierpią z jej powodu oraz w intencji zbawienia wiecznego zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem” - czytamy na stronie Radia Watykańskiego. Zaznaczono też, że „Kościół modli się także za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu chorych oraz Wiatyku, zawierza ich wszystkich Miłosierdziu Bożemu i każdemu wiernemu udziela odpustu zupełnego na godzinę śmierci pod warunkiem, że jest właściwie dysponowany i odmówił w ciągu życia jakąś modlitwę”.
Wcześniej, jak informowała Katolicka Agencja Informacyjna, Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że biskupi diecezjalni mogą zezwolić na udzielenie absolucji wielu penitentom równocześnie, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej.