Dzień Papieski na dobre wpisał się w kalendarz świąt w Polsce i poza jej granicami. Oprócz centralnych obchodów koordynowanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia odbywa się coraz więcej imprez lokalnych. Inicjatywy te często wykraczają poza niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 roku). Można więc już mówić o dniach, a nawet tygodniach papieskich.
Pomysłowość i determinacja
Tegoroczny Dzień Papieski jest pierwszym po beatyfikacji Jana Pawła II. W dziesięciu kościołach diecezji legnickiej – z inicjatywy ruchu modlitewnego Adoremus – odbędzie się więc cykl całonocnych adoracji przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II.
Coroczne obchody nie ograniczają się jedynie do kontekstu religijnego. W Zielonej Górze zasadzone zostaną Dęby Papieskie i wmurowana tablica upamiętniająca rok beatyfikacji papieża-Polaka, w Głogowie planowana jest wystawa „Jan Paweł II w filatelistyce", zaś na warszawskim Targówku w ramach VIII Dzielnicowych Dni Papieskich przeprowadzony zostanie halowy turniej piłki nożnej.
– Podziwiam pomysłowość i determinację organizatorów. Niektórzy są z nami od samego początku – mówi Marzena Sawuła, menedżer ds. Dnia Papieskiego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Już po raz 11. odbędzie się na przykład Rodzinny Rajd Górski „Dzień Papieski" w Andrychowie. W tym roku wzbogacony o konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II.
Podobnych inicjatyw o charakterze edukacyjnym i naukowym jest bardzo wiele. Przykładem może być sympozjum „Jan Paweł II – człowiek modlitwy" przygotowane przez Akcję Katolicką archidiecezji częstochowskiej czy wykłady w ramach XXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej organizowanego przez Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie. Edukację i zabawę chcą połączyć natomiast Skauci Europy, którzy wraz z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość zapraszają wrocławian na grę „Jan Paweł II w mieście spotkań".