Po dniu Wszystkich Świętych Kościół obchodzi Dzień Zaduszny, zwany potocznie „Zaduszkami", w którym wspomina wszystkich zmarłych. To szczególny czas modlitwy za tych, którzy nie dostąpili jeszcze nieba i znajdują się w czyśćcu.
Wartość modlitwy za zmarłych opisuje 2 Księga Machabejska (w rozdziale 12): "Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni."
2 listopada chrześcijanie składają ofiary w kościele i na cmentarzach. Są to tzw. wypominki za bliskich zmarłych. W kościele odczytuje się imiona zmarłych i modli za ich zbawienie.
Pierwsze wzmianki tego święta sięgają czasów biblijnych. Pismo Święte Starego Testamentu zawiera informacje o zapisywaniu w specjalnych księgach imion zmarłych. Wiara w istnienie czyśćca sięga II wieku, a dogmat o czyśćcu został ogłoszony w XIII wieku.
Dzień Zaduszny zaczęto obchodzić w X wieku. Opat z Cluny, święty Odylion wyznaczył na dzień po Wszystkich Świętych dzień modlitw za dusze wszystkich zmarłych. Tradycja ta rozpowszechniła się w Kościele katolickim w XIII wieku.