Powstanie dokumentu, który w skali ogólnopolskiej określi normy dotyczące spraw majątkowych i finansowych Kościoła, biskupi zapowiadali przed rokiem. Dokument już jest gotowy, w sobotę, na spotkaniu na Jasnej Górze zajmą się nim biskupi diecezjalni.
– To nie jest dokument na temat nowego sposobu finansowania Kościoła – tłumaczy ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu. – „Dobra materialne Kościoła. Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dla zarządców dóbr kościelnych", bo tak brzmi tytuł dokumentu, ma jedynie ujednolicić zarządzanie kościelnymi dobrami.
Ksiądz rzecznik nie chciał przed sobotnimi obradami niczego więcej ujawnić. „Rz" poznała jednak główne założenia dokumentu. Ujednolica on zarządzanie dobrami materialnymi Kościoła, ale wprowadza też większą transparentność finansów. Zaleca ponadto tworzenie w diecezjach instytucji zarządzania majątkiem kościelnym, które będą prowadzić w imieniu diecezji działalność gospodarczą.
Instytucje te miałyby także przejąć nieruchomości odzyskane przez kościelne podmioty prawne po 1989 roku. Zyski były przeznaczane na utrzymanie duchownych, którzy pracują dla diecezji, a także na wynagradzanie osób świeckich i na inne cele służące diecezji.
We wszystkich diecezjach i parafiach mogą powstać rady ekonomiczne