Play zachęca reklamami klientów Plusa, aby odchodzili z tej sieci. Podkreśla, że zgodnie z obowiązującym jeszcze art. 59 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D2CA4B0712AF8E623C6618312D71DEE?id=174502]prawa telekomunikacyjnego[/link] odejście z powodu zmiany regulaminu świadczenia usług przez operatora jest możliwe bez płacenia kar.
Zmiana operatora za darmo wiąże się jednak z utratą starego numeru. Kto zdecyduje się zachować numer, do którego się już przyzwyczaił, nie zrobi tego bezpłatnie. Sieci mają prawo – i z niego korzystają – żądania za przenosiny numeru po kilkadziesiąt złotych.
[srodtytul]Opłata pożegnalna[/srodtytul]
– Gdyby już obowiązywała nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, to Polkomtel nie mógłby pobierać opłaty pożegnalnej – podkreśla Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy opublikowane w piątek w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=313826]Dzienniku Ustaw nr 85, poz. 716[/link]. Zaczną one obowiązywać 6 lipca. Wynika z nich, że zniknie jednorazowa opłata za przeniesienie przydzielonego numeru w razie zmiany operatora. Dotyczy to zarówno abonentów, jak i użytkowników telefonów na kartę (pre-paid).
Plus zmienia regulamin po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wytknął on Polkomtelowi (operatorowi Plusa), a także trzem innym operatorom, że w ich regulaminach jest kilka zakazanych klauzul umownych. Jednakże tylko Polkomtel zgodził się dobrowolnie zmienić swój regulamin. Pozostałe sieci komórkowe czekają zaś procesy sądowe.