Nie wszyscy jednak mogą z takiej możliwości skorzystać. Jest to dopuszczalne po spełnieniu ściśle określonych warunków. W praktyce upadłość konsumencka możliwa jest w stosunku do osoby, której niewypłacalność powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności. To, czy wystąpiły takie okoliczności, ustali sąd, do którego wpłynie wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
[srodtytul]Utrata pracy tylko bez winy[/srodtytul]
Nie każda utrata pracy pozwoli na upadłość konsumencką. Jeśli do zwolnienia dojdzie z przyczyn leżących po stronie pracownika (np. dostanie dyscyplinarkę), to nie będzie mógł wystąpić z wnioskiem o upadłość.
Ostrożnością powinny się wykazać również osoby, które rozstają się z pracodawcą za porozumieniem stron. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji tracimy źródło utrzymania na własne życzenie. Co innego, gdy stracimy pracę w ramach zwolnień grupowych. W takim wypadku możemy występować z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Z możliwości tej (a więc ogłoszenia upadłości) nie skorzystamy wtedy, gdy zaciągniemy zobowiązanie, będąc niewypłacalnym. Nie mamy też co liczyć na to, jeśli prowadzone było wobec nas w okresie krótszym niż dziesięć lat postępowanie upadłościowe.