– Pracujemy obecnie nad nowelizacją i równocześnie nad zupełnie nową kodyfikacją prawa cywilnego – powiedział "Rz" prof. Zbigniew Radwański, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. – Przygotowujemy nowy rozdział, który będzie dotyczył umowy ubezpieczenia. W kodeksie jest jeszcze miejsce na co najmniej kilkadziesiąt nowych przepisów.
– Dlatego czas rozpocząć dyskusję, w jakim kierunku powinna pójść ta nowelizacja – zaproponował Jan Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Na konferencji w Sejmie PIU przedstawiła zresztą własne propozycje zmian. Dotyczą one wielu szczegółowych rozwiązań, które sprawiają obecnie wiele kłopotów w praktyce.
– Często prawo przeszkadza nam w przedstawieniu klientom atrakcyjnej oferty ubezpieczenia – tłumaczył Radosław Kamiński, ekspert z PIU. – Najważniejsze zmiany, które proponuje izba, dotyczą ubezpieczeń grupowych i od odpowiedzialności cywilnej. Tych regulacji nie ma obecnie w kodeksie.
Przedstawiciele ubezpieczycieli chcą także umożliwienia elektronicznej komunikacji z klientem, tak by mogli wysyłać do nich tą drogą np. potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia. Mówią również o potrzebie wprowadzenia regulacji zezwalającej im na odstąpienie od umowy ubezpieczenia lub podwyższenie składki za ochronę, gdy się okaże, że przy zawieraniu umowy ubezpieczenia klient celowo zataił istotne informacje.