Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej nie wykonały decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdzającej, że spółka ogranicza konkurencję na rynku zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zapłaci za to ponad 16 tys. zł kary.
Chodziło o zakwestionowany przez prezesa zapis w regulaminie i umowach, w myśl którego konsument może się domagać obniżenia należności za wodę o 10 proc. w stosunku do stawek określonych w taryfie, jeżeli ma ona pogorszoną jakość. Spółka wprowadziła nowy zapis stanowiący, że odbiorca może za dostarczanie mu wody o niższej jakości domagać się 15-proc. upustu z ceny. W tej sytuacji prezes wszczął postępowanie wyjaśniające, podczas którego stwierdził, że spółka ustanowiła wprawdzie nowe zapisy, ale nie takie, jakich zażądał UOKiK.
Spółka twierdziła, że przeciętnie konsument zużywa 100 litrów wody, z czego tylko 4 litry do zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych, a resztę do celów higieniczno-sanitarnych.
– Upust nie narusza więc zasady ekwiwalentności – podnosili przedstawiciele spółki. – Nikt nie oprotestował jego wysokości. Nikt też spośród 26 tys. odbiorców nie zgłaszał roszczeń i nie pozwał spółki za pogorszenie jakości wody.
Prezes UOKiK uznał jednak, że zarzut niewykonania decyzji może zostać postawiony, zarówno gdy nie wykonano jej w całości, jak i wtedy, gdy wykonano ją częściowo lub w terminie późniejszym. Przedsiębiorcy mają obowiązek przystąpić do wykonania decyzji niezwłocznie po jej uprawomocnieniu się.