Możliwy przemyt i podróbki papierosów

Rozmowa dla „Rzeczpospolitej” z Ernesto Savona, dyrektorem Think Tanku Transcrime – Wspólnego Centrum Badań nad Przestępczością Międzynarodową

Publikacja: 28.04.2012 07:47

Jest pan ekspertem w dziedzinie crime proofing, czyli metodologii zabezpieczania przed przestępczością. Czego ona dotyczy?

Ernesto Savona:

Jest to ocena możliwości popełniania przestępstw, które są związane z nowo wprowadzanymi przepisami. Niektóre regulacje, w tym dotyczące rynku, mogą tworzyć niezamierzone przez ustawodawcę efekty, czyli zachęty do łamania prawa. Dlatego wszystkie opracowywane przepisy powinny być badane pod kątem potencjalnego wpływu na przestępczość.

Widać to we wschodnich rejonach Polski. Wysokie podatki na wyroby tytoniowe wręcz zachęcają do przemytu, czyli przestępstwa.

Tak, to klasyczny przykład, gdy polityka podatkowa, obliczona na ograniczenie spożycia papierosów, przynosi efekty w postaci przestępstwa, jakim jest przemyt. Dlatego właśnie ustawodawca powinien brać pod uwagę całościowy efekt na rynku oficjalnym i czarnym, przy czym najważniejsze jest, by osiągnąć pożądany skutek na tym pierwszym.

Czy planowane wprowadzenie jednolitych opakowań dla wszystkich typów i marek papierosów też może spowodować niezamierzony rozwój szarej strefy?

Komisja Europejska uważa, że neutralne opakowania zniechęcą konsumentów do kupowania papierosów. To jednak rodzi ryzyko ułatwionej produkcji podróbek. Szkoda będzie podwójna: dla zdrowia i dla finansów publicznych. Podróbki są bowiem na ogół gorszej jakości, a ich producenci nie płacą podatków.

Co w związku z tym Transcrime rekomenduje Komisji?

Neutralne opakowania jeszcze bardziej utrudnią odróżnianie papierosów legalnych od nielegalnych. Należy zatem utrzymać możliwość podawania marek, gdyż w przeciwnym razie zwiększamy ryzyko finansowania przestępczości. Nie mam nic przeciwko regulacjom zmierzającym do ograniczania palenia, ale nie powinny one przy okazji zwiększać skali przestępczości. Najwyraźniej Komisja nie dokonała takiej analizy.

—rozmawiał Paweł Rochowicz

Jest pan ekspertem w dziedzinie crime proofing, czyli metodologii zabezpieczania przed przestępczością. Czego ona dotyczy?

Ernesto Savona:

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem