Nie było odmowy
W pisemnej odpowiedzi Natur Produkt Zdrovit Sp. z o. o. zaprzeczyła stawianym zarzutom.
Tłumaczyła, że reklama produktu Profichol Forte została przygotowana i emitowana w trzech różnych wersjach. Pierwsza - 60 sekundowa - była emitowana w Polskim Radiu natomiast druga i trzecia wersja - 46 i 30 sekund - była zamiennie emitowana w stacjach komercyjnych w tym w radiu RMF. Spot został przygotowany w formie rozmowy z lekarzem, który wymienia jakie mogą być przyczyny złego stanu zdrowia oraz jakie czynniki wpływają negatywnie na poziom cholesterolu, aby poinformować konsumenta jakie są wskazania do zastosowania promowanego produktu. Identycznie zatem jak w każdym przekazie reklamowym promowany jest konkretny produkt - lekarz poleca Profichol Forte, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
- Każda wersja reklamy emitowana była wyłącznie w blokach reklamowych, w czasie szczegółowo uzgodnionym z poszczególnymi rozgłośniami. Treść spotu została ponadto poprzedzona słowem „reklama", które stanowi wyraźną zapowiedź bloku reklamowego. Nie ma zatem możliwości, aby słuchacz odebrał reklamę produktu Profichol Forte jako program radiowy - podkreśliła spółka.
Jej zdaniem, jeśli reklama nie jest łatwo odróżnialna od materiału redakcyjnego w myśl ustawy o radiofonii i telewizji, rozgłośnia powinna odmówić przyjęcia takiego materiału, co jednak w tym przypadku nie miało miejsca.
W ocenie spółki niezasadny jest również zarzut dotyczący nadużycia zaufania odbiorcy poprzez powołanie się w reklamie na nieistniejącego doktora medycyny, gdyż w każdej z nich występuje osoba wykonująca zawód lekarza. - W wersji 46 i 30 sekund nie ma wskazanego nazwiska, ponieważ takie były uzgodnienia pomiędzy stronami umowy. W wersji 60 sekund produkt poleca doktor Anna Janaszek - Borek. Każda z osób ma prawo do wykonywania zawodu lekarza - dodała.
- Ponadto wszystkie badania są opublikowane i ogólnie dostępne na stronie internetowej www.efsa.europa.eu. Natomiast badania dotyczące monakoliny czyli substancji czynnej zawartej w produkcie Profichol Forte zawarte są na stronie internetowej organizacji EFSA skupiającej ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem żywności i opiniujących substancje dodawane do żywności - podkreślił spółka.